Kviečiame siūlyti renginius penktajai Klimato savaitei

Spalio 23–29 d. Aplinkos ministerija penktąjį kartą rengia Klimato savaitę. Ši iniciatyva skatina visuomenę atvirai kalbėti apie iššūkius ir galimybes švelninant klimato kaitą, prie jos prisitaikant ir didinant atsparumą.

Kviečiame savivaldybes, įstaigas, įmones, nevyriausybines organizacijas, bendruomenes ir kiekvieną pilietį, kuriam rūpi šie klausimai, siūlyti savo iniciatyvas ir idėjas Klimato savaitės renginiams.

Daugiau nei šimtmetį deginant iškastinį kurą, taip pat netvariai naudojant išteklius, pasaulio klimatas atšilo 1,1 °C lyginat su ikipramoniniu laikotarpiu. Tai lemia dažnesnius ir intensyvesnius ekstremalius orų reiškinius, kurie kelia vis didesnį pavojų gamtai ir žmonėms tiek Lietuvoje, tiek kituose pasaulio regionuose.

Europos Sąjungos „Copernicus“ klimato kaitos tarnyba skelbia, jog šių metų liepos 4-oji buvo karščiausia diena mūsų planetoje per visą stebėjimų laikotarpį, nuo XIX a. pabaigos. Vidutinė planetos temperatūra siekė daugiau nei 17 laipsnių.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, 2021 m. šalyje užfiksuoti 6 šilumos rekordai, 2022 m. – 13, 2023 m. – jau net 17 šilumos rekordų. Net pusė šilumos rekordų buvo užfiksuoti šiame amžiuje. Tuo tarpu šalčio rekordų – vos septintadalis.

Šiais metais taip pat pirmą kartą meteorologinių stebėjimų istorijoje registruotas reiškinys, kurio iki šiol mūsų šalyje nėra buvę – sausio 1 d. minimali oro temperatūra Kybartuose nenukrito žemiau +10,4 °C. Tai pirmas kartas Lietuvos orų stebėjimų istorijoje, trunkančioje beveik 250 metų, kuomet žiemos mėnesiais (gruodis, sausis, vasaris) minimali paros oro temperatūra nenukrinta žemiau +10 °C.

Mokslininkai akcentuoja,  jog norint, kad klimato atšilimas neviršytų 1,5 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, būtina visuose sektoriuose sparčiai mažinti išmetamų ŠESD kiekį jau dabar, o iki 2030 m. jį reikės sumažinti beveik perpus.

Aplinkos ministerija kviečia visuomenę šioje svarbioje diskusijoje dalintis nuomonėmis ir kartu ieškoti sprendimų, taip pat skatina aktyviai įsitraukti, ne tik dalyvauti kitų suorganizuotuose renginiuose, bet ir patiems juos inicijuoti.

Norime iš anksto sudaryti Klimato savaitės renginių programą, todėl prašome iki spalio 10 d. užpildyti formą apie ketinamas organizuoti iniciatyvas. Formą galite pildyti tiek kartų, kiek renginių norite pasiūlyti. Kilus klausimams galite kreiptis el. paštu marile.kosaite@am.lt.

Atkreipiame dėmesį, jog lapkričio mėn. kviesime minėti Europos atliekų savaitę, kurios tematika siesis su atsakingu vartojimu, rūšiavimu. Tad Klimato savaitei laukiame iniciatyvų, kurios kalba apie galimybes ir iššūkius mažinti klimato kaitą. O apie atsakingą vartojimą, rūšiavimą iniciatyvų lauksime vėliau, kai rengsime renginių tinklelį Europos Atliekų mažinimo savaitei.

Informaciją apie praėjusių metų Klimato savaitės renginius galite rasti portale klimatokaita.lt.