Klimato kaita: mokomės gyventi kitaip | 2 dalis

Ar žinojote, kad iki šio šimtmečio pabaigos vidutinė metinė oro temperatūra Lietuvoje nuo dabartinės 7,3 °C pakils dar 1,2 – 2,8 °C?  

Vidutinis karščio bangų ir tropinių naktų skaičius per metus gali padidėti nuo dabartinių 2 iki 7 d., o vidutinis metinis kritulių kiekis 6-14 proc.  

Dienų, kai žemiausia paros temperatūra nukrenta žemiau -15 °C, skaičius nuo dabartinių 9,5 sumažės dvigubai, iki 4,7 šaltų dienų per metus. Šildymo dienų nuo 207 sumažės 2-4 savaitėmis, o vėsinimo dienų nuo dabartinių 78 2-4 savaitėmis padaugės. 

Prognozuojama, kad dėl klimato kaitos vidutinis Baltijos jūros lygis pakils nuo 22 iki 35 cm. 

Visą šią informaciją galima rasti Aplinkos ministerijos parengtuose interaktyviame žemėlapyje ir švieslentėje. Be to, juose galima matyti, kaip keisis klimatas kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje iki 2100 m.  

Švieslentėje galima pasirinkti optimistinį arba pesimistinį klimato kaitos scenarijų, laikotarpius bei prognostinius rodiklius ir matyti bendrą situaciją Lietuvoje, o pasirinkus dominančią savivaldybę – apibendrintą prognozių informaciją pagal minėtus rodiklius šiai šalies teritorijai. 

Tokio detalumo klimato kaitos prognozės savivaldybių lygmeniu Lietuvoje parengtos pirmą kartą. Tikimasi, kad tai padės savivaldybėms suplanuoti tinkamas prisitaikymo prie klimato kaitos priemones, pasiruošti ekstremalioms situacijoms. Kviečiame šiuo įranku naudotis savivaldos institucijų, kitų įstaigų, organizacijų darbuotojus ir gyventojus. 

Išsamiau susipažinti su klimato prognozėmis Lietuvai iki 2100 m. ir sužinoti, kaip naudotis interaktyviu žemėlapiu bei švieslente galima vaizdo įraše.


Informacija parengta įgyvendinant projektą „ClimAdapt-LT“, skirtą sustiprinti visuomenės ir regionų prisitaikymo prie klimato kaitos gebėjimus. Projektas finansuojamas iš 2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos priemonės LT05-4-AM-TF „Sustiprėjęs savivaldybių planavimas prisitaikyti prie klimato kaitos pokyčių“.

Daugiau informacijos apie projektą ir jo rezultatus: https://klimatokaita.lt/prisitaikymas-prie-pokyciu/projektas-climadapt-lt/