COP27: kaip klimato kaitos įsipareigojimus paversti veiksmais

Sekmadienį Šarm el Šeiche, Egipte, prasidėjo Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija COP27, kurios pagrindinis tikslas – užtikrinti, kad būtų įgyvendintas Paryžiaus susitarimas apriboti klimato šilimą iki 1,5 laipsnio pagal Celsijų. Konferencijoje dalyvauja ir aplinkos ministro Simono Gentvilo vadovaujama delegacija iš Lietuvos.

COP27 diskusijos prasideda baigiantis metams, per kuriuos pasaulį niokojo potvyniai ir alino karščio bangos, didžiulės sausros ir  audros – visa tai neabejotinai yra besiformuojančios klimato krizės požymiai. Tuo pačiu metu milijonai žmonių visame pasaulyje susiduria su kylančių energijos, maisto, vandens ir pragyvenimo išlaidų krizių padariniais, kuriuos apsunkina dideli geopolitiniai konfliktai ir įtampa.

Kai kurios šalys pradėjo stabdyti arba keisti klimato politiką ir dvigubai sumažino iškastinio kuro naudojimą. Vis dėlto JT klimato kaitos ataskaitoje, paskelbtoje prieš COP27, matyti, kad, nors šalys lenkia pasaulinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų kreivę žemyn, pastangų iki amžiaus pabaigos apriboti pasaulinės temperatūros kilimą iki 1,5 laipsnio Celsijaus nepakanka. Po COP26 Glazge tik 29 iš 194 šalių pateikė sugriežtintus nacionalinius planus.

„Šios ir kiekvienos būsimos COP lakmuso popierėlis yra tai, kiek svarstymus lydi veiksmai. Kiekvienas, kiekvieną dieną ir visame pasaulyje turi padaryti viską, ką gali, kad išvengtų klimato krizės“, – sakė JT klimato kaitos vykdomasis sekretorius Simonas Stiellas.

Įžanginėje kalboje JT klimato kaitos vykdomasis sekretorius paprašė vyriausybių sutelkti dėmesį į tris svarbiausias COP27 sritis. Pirmoji – pereiti prie Paryžiaus susitarimo įgyvendinimo ir perkelti derybas į konkrečius veiksmus. Antroji – įtvirtinti pažangą, padarytą atliekant svarbiausius švelninimo, prisitaikymo, finansavimo ir nuostolių bei žalos atlyginimo srautus, didinti finansavimą kovai su klimato kaitos poveikiu. Trečioji – įgyvendinti skaidrumo ir atskaitomybės principus visame JT klimato kaitos procese.

Pirmadienį prasidėjo Pasaulio lyderių viršūnių susitikimas, kuriame dalyvauja daugiau nei 100 valstybių ar vyriausybių vadovų. Jis tęsis ir antradienį.

COP27 metu taip pat įvyks daug svarbių ministrų susitikimų ir kitų renginių, susijusių su dabartinėmis pastangomis mažinti klimato kaitą. Antrąją COP27 savaitę, lapkričio 9–17 d., kiekviena diena bus skirta tam tikrai temai, bus akcentuojami praktiniai klimato kaitos iššūkio sprendimai ir kartu su visomis suinteresuotosiomis šalimis nagrinėjami būdai, kaip nedelsiant paspartinti šių sprendimų įgyvendinimą pagrindiniuose sektoriuose.

Pagrindinis dėmesys bus skiriamas svarbiausiai temai – kaip klimato įsipareigojimus paversti klimato kaitos veiksmais: išmetamų teršalų kiekį sumažinti iki nulio, užtikrinti didesnį atsparumą pažeidžiamiausiems asmenims ir suderinti finansinius srautus.