MOSAICC – klimato kaitos poveikio žemės ūkiui modeliavimo sistema

Žemės ūkis
Roma, Italija
MOSAICC – klimato kaitos poveikio žemės ūkiui modeliavimo sistema

Stebėsena yra vienas svarbiausių įrankių kovoje su klimato kaita. Nors pastaruoju metu sukurta daugybė skirtingų modelių klimato kaitos padariniams stebėti, vertinti ir prognozuoti, tačiau informacijos vis tiek nepakanka arba ji apima tik kurią nors vieną mokslo sritį. Todėl jau 2011 m. JT maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), bendradarbiaudama su Europos mokslinių tyrimų institutais, pradėjo kurti MOSAICC – novatorišką, tarpdisciplininį įrankį klimato kaitos padarinių žemės ūkiui tyrimams vykdyti nacionaliniu lygiu.

Tai sudėtinga ir pajėgi sistema, kurioje įdiegti 5 modeliai. Ja naudodamiesi skirtingų sričių (klimatologijos, agronomijos, hidrologijos, miškininkystės ar ekonomikos) specialistai gali vertinti klimato kaitos padarinius. Į duomenų valdymo sistemą, veikiančią internete (kompiuteriuose nereikia nieko instaliuoti), galima įkelti savo duomenis, naudojantis itin patogia vartotojo sąsaja. Tokio valdymo pagrindinis privalumas – tuos pačius duomenis galima pritaikyti skirtingiems modeliams, tai leidžia vertinti klimato kaitos padarinius įvairiais aspektais. Sistemą galima naudoti ir mažesnės apimties vertinimams: klimato kaitos padariniams konkrečios vietos lygmeniu, poveikiui vandens, pasėlių ir maisto ištekliams vertinti ar modeliuoti žemės ūkio politikos priemones.

MOSAICC sistema gali naudotis plati politikų, mokslininkų studentų ir visuomenės auditorija, siekiant suvokti galimą klimato kaitos poveikį. MOSAICC paremta mokslinė informacija gali būti integruojama į žemės ūkio plėtros projektus, su ekonomika susijusiems sprendimams priimti ar formuojant klimato kaitos politiką. Klimatui kaitos poveikio tyrimai, pagrįsti MOSAICC sistema, vykdomi Maroke, Peru, Filipinuose, Malavyje, Zambijoje bei Indonezijoje.

Išsamiau apie projektą: http://www.fao.org/in-action/mosaicc/en/