Tvari tekstilė – permainų pagrindas

Tekstilės gaminiai palieka milžinišką CO2 išmetimo bei vandens ir žemės sunaudojimo pėdsaką. Skaičiuojama, kad Europoje drabužiai yra ketvirta didžiausia aplinkai poveikį turinti sritis. Europos aplinkos agentūros duomenimis, 2020 m. vieno asmens ES tekstilės įsigijimai sąlygojo apie 270 kg anglies dioksido išmetimą. Sąvartynuose taip pat auga šių gaminių atliekų kalnai. Kasmet europiečiai išmeta po 11 kg tekstilės, o visame pasaulyje kas sekundę sąvartyną ar deginimo gamyklą pasiekia pilnas jos sunkvežimis.

Dabartines tekstilės vartojimo tendencijas bandoma keisti įvairiomis politinėmis intervencijomis. Dar praėjusiais metais buvo pristatyta Tvarių ir žiedinių tekstilės gaminių strategija, siūloma griežtinti gaminiams taikomus tvarumo aplinkos atžvilgiu reikalavimus. Visgi kiekvienam iš mūsų derėtų pergalvoti savo vartojimo pasirinkimus ir motyvus, jei iš tiesų norime gyventi švariau.

Pavyzdį šioje srityje gali parodyti viešasis sektorius. Žalieji viešieji pirkimai tampa paskata tvaresnių tekstilės gaminių ir žiedinių verslo modelių kūrimui. Bet ar tam yra pasiruošęs verslas? Ar tiekėjai iš tiesų gali pasiūlyti draugiškos aplinkai tekstilės gaminių, atitinkančių aplinkosaugos reikalavimus? Kokios tendencijos vyrauja rinkoje? Kokius drabužius vilkėsime ateityje?

Apie tai kalbamės su tekstilės įmonės „Omniteksas“ valdybos nariu Vydu Damalaku ir Viešųjų pirkimų tarnybos Darniųjų pirkimų skyriaus patarėja Gabija Vitkauskiene jau penktajame Žaliųjų pokalbių epizode.

Kviečiame klausytis LIFE IP EnerLIT projekto YouTube kanale ar Viešųjų pirkimų tarnybos Spotify platformoje.

Visi epizodai taip pat pasiekiami LIFE IP EnerLIT projekto rubrikoje Tinklalaidė | ŽALIEJI POKALBIAI.