Skirta parama besivystančioms šalims: Lietuvos patirtis diegiant saulės elektrines

Skirta parama besivystančioms šalims: Lietuvos patirtis diegiant saulės elektrines

Aplinkos ministerija skyrė virš 1,5 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų projektams besivystančiose šalyse – Moldovoje, Sakartvele ir Armėnijoje. Vykdydama Europos Sąjungos klimato kaitos politiką, Lietuva savo paramą ir patirtį besivystančioms šalims teikia vystomojo bendradarbiavimo projektais. Lėšos bus naudojamos vystomojo bendradarbiavimo projektuose pasitelkiant Lietuvos įmonių patirtį diegiant saulės elektrines ir taip sprendžiant su klimato kaita susijusias problemas.

Parama saulės elektrinėms diegti sudarys daugiau kaip pusę reikalingų investicijų – 1 524 665 eurų. Likusius 774 762 eurus padengs projektus įgyvendinančios Lietuvos uždarosios akcinės bendrovės – „Solet Technics“, „Saulės grąža“, „Nogridas“, „Via Solis“ ir „Okata“.

Bendrovės imsis 8-ių saulės elektrinių diegimo projektų, kurių bendra galia sieks 1 655 kW. Per 20 metų tai turėtų leisti „sutaupyti“ virš 30 tūkst. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Tarp minėtų projektų yra saulės fotoelektrinių diegimas Gagūzijos autonominėje srityje Moldovoje; fotovoltinės energijos sprendimų diegimas Sakartvele bendradarbiaujant su vietos partneriais ir karo pabėgėlių Sakasheti ir Skra stovyklų savanoriais; saulės elektrinių diegimas Armėnijos mokyklų bendruomenėms bei kiti prie klimato kaitos problemų sprendimo prisidedantys projektai.

Parama besivystančioms šalims iš Klimato kaitos programos lėšų pradėta teikti jau nuo 2011 m. Per tą laiką buvo įgyvendinti sėkmingi projektai Malaizijoje (saulės elektrinės ant Kvala Lumpūro universiteto stogo ir Lumuto uoste), 55 kW galios saulės elektrinė Moldovos sostinėje Kišiniove ir 131 kW bendros galios saulės elektrinės Sakartvele.

Saulės energetikos populiariumas nemažėja ir Lietuvoje – šiemet iš Klimato kaitos programos lėšų 18 mln. skirta atsinaujinančių energijos išteklių skatinimui savivaldybių pastatuose (Lietuvos ugdymo įstaigose, ligoninėse, bažnyčiose ir kt.); dar 14 mln. eur. atsinaujinančių energijos išteklių skatinimui Lietuvos įmonėms.