S. Gentvilas Glazge aplankė vienos iš trijų klimatui neutralių valstybių – Panamos – ministrą

Trečiadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas savo iniciatyva susitiko su Panamos aplinkos ministru Milciades Concepcionu susipažinti, kokia yra šios Pietų Amerikos valstybės politika išlaikant neigiamas emisijas.

Panama, Butanas ir Surinamas yra vienintelės pasaulio valstybės, kuriose šiltnamio dujų balansas yra neigiamas – tai yra šalys sugeria daugiau anglies dioksido negu išskiria. Beje, Panama teritorijos ir populiacijos dydžiu yra panaši į Lietuvą, kiek didesnė.

Lietuvos ir Panamos aplinkos ministrai aptarė atogrąžų miškais turtingų valstybių lūkesčius gauti kompensacijų už jų teikiamas ekosistemines paslaugas, kurias vertina visas pasaulis, – tai yra „planetos plaučius“. Lietuvos aplinkos ministras pritarė, kad miškų apsauga turi būti prioritetas išsaugant bioįvairovę, tačiau atkreipė dėmesį, kad Glazgo derybose Europos Sąjungos blokas modeliui kompensuoti ekosistemų paslaugas nepritaria.

„Pirmoji taršos leidimų prekybos sistema buvo Kioto protokolas, tačiau ji pasiteisino tik iš dalies. Paryžiaus klimato susitarimu imtasi kurti ambicingesnę tarptautinės taršos leidimų prekybos sistemą, kurią Glazge dabar siekiama įtvirtinti. Su Panamos ministru aptarėme tokią idėją iš skirtingų perspektyvų. Vis dėlto kiekviena šalis – nuo Lietuvos iki Panamos – pirmiausia turėtų stengtis mažinti emisijas, o absorbuoti jau tai, ko kitaip neįmanoma“, – kalbėjo Simonas Gentvilas.

Kaip susitikime sakė Panamos ministras Milciades Concepcionas, išlaikydami savo anglies dioksido lygį jie įgyvendina „agresyvią“ miškų atkūrimo programą ir monitoringą, nelegalaus medienos vežimo kontrolę, be to, paskelbė elektromobilumo kursą.

Trečiadienio vakarą per neformalų Glazgo derybų pasitarimą pagrindinėje plenarinėje salėje Panamos diplomatė savo pasisakymą pabaigė vienu populiariausių klimato krizės šūkių, energingai pakartodama jį dusyk: „Palikite tai po žeme“ (Keep it in the ground).