Pritarta siūlymams, numatantiems skaidresnes ūkinei veiklai taikomas poveikio aplinkai vertinimo procedūras

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimams. Jiems įsigaliojus, poveikio aplinkai vertinimas bus efektyvesnis ir skaidresnis, pagerės procedūrų kokybė.

Be to, sudaromos geresnės sąlygos visuomenei dalyvauti priimant aplinkosauginius sprendimus.

Įstatyme siūloma nustatyti aiškius draudimus planuojamos ūkinės veiklos skaidymui, kai tai daroma turint tikslą išvengti poveikio aplinkai vertinimo, atrankos procedūrų arba suminio poveikio vertinimo.

Taip bus įgyvendinti Europos Teisingumo Teismo sprendimai bylose su kitomis ES valstybėmis – nustatyti aiškūs draudimai planuojamos ūkinės veiklos skaidymui ir užkirstas kelias praktikoje pasitaikantiems piktnaudžiavimo atvejams, kai veikla dirbtinai skaidoma į kelias mažesnes, iš tikrųjų sudarančias tą pačią vieną ūkinę veiklą. Ši nuostata bus taikoma daugiau nei 100 veiklų.

Numatyta tiksliau apibrėžti poveikio aplinkai kompensacinius mechanizmus, patikslinti nuostatas, susijusias su tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo atlikimu ir jį supaprastinti, atsisakant informuoti poveikį patiriančią užsienio valstybę atrankos etape.

Kartu užtikrinama valstybės institucijų parama planuojamos ūkinės veiklos organizatoriui ir poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjui, norinčiam gauti informaciją iš užsienio valstybių tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo metu.

Siūloma tikslinti įstatymo nuostatas dėl pakartotinių atrankos ar poveikio aplinkai vertinimo atlikimo prievolės, aiškiau nustatant, kada procedūros nekartojamos.

Taip pat siūloma detalizuoti reikalavimus dėl poveikio aplinkai vertinimo prievolės gyvulininkystės, metalurgijos, pramoninių teritorijų vystymo ir kitose srityse, urbanistiniams objektams.

Atsižvelgus į ūkio subjektams kylančius klausimus, patikslinamos nuostatos dėl Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo taikymo, kai ūkinė veikla plečiama ar keičiama. Tikslinami ir veiklos vykdytojams neaiškūs kai kurių veiklos rūšių pavadinimai. Patikslinus veiklos rūšių pavadinimus bus išvengta perteklinių reikalavimų.

Dar vienas svarbus pakeitimas – nustatytas baigtinis atvejų sąrašas, kai saugomų teritorijų institucijos gali būti kviečiamos dalyvauti vertinant poveikį aplinkai subjekto teisėmis.

Siūloma nustatyti aiškius reikalavimus, kad visuomenė pastabas dėl poveikio aplinkai vertinimo dokumentų ir planuojamos ūkinės veiklos teikia atsakingajai institucijai, tai yra – Aplinkos apsaugos agentūrai. Taip būtų įgyvendintos Orhuso konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant aplinkosauginius sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais rekomendacijos.

Įstatymo pakeitimams dar turės pritarti Seimas, jį numatoma svarstyti Seimo rudens sesijoje, kuri prasidės rugsėjo 10 d.