Pasaulinė meteorologijos organizacija kviečia dalyvauti iniciatyvoje #ParodykSavoJuosteles

Metinės oro temperatūros nuokrypiai Lietuvoje nuo daugiametės normos 1901-2020 m. laikotarpiu

Birželio 21 d. meteorologai ir klimatologai vienijasi „Parodyk savo juosteles“ (angl. Show your stripes) dienai, siekdami atkreipti dėmesį į tai, jog reikia skubiai kovoti su klimato kaita.

Kampaniją įkvėpė Jungtinės Karalystės Redingo universiteto klimato mokslininkas, Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos šeštosios vertinimo ataskaitos pagrindinis autorius prof. Edas Hawkinsas. Jis vadovavo kuriant grafiką, kuris parodo oro temperatūros pokyčius kiekvienoje šalyje mažiausiai per pastaruosius 100 metų. Kiekviena juosta rodo vidutinę metinę oro temperatūrą toje šalyje ir yra pagrįsta tarptautiniu mastu pripažintais duomenų rinkiniais.

Pastaraisiais metais beveik visose šalyse ar regionuose juostos iš mėlynų tampa raudonomis, o tai parodo vidutinės oro temperatūros kilimą toje vietovėje. Dramatiškiausi pokyčiai vyksta Arktyje, kuri šyla dvigubai greičiau, nei viso pasaulio vidurkis. Anot Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, 2020 metai buvo šilčiausi Lietuvoje nuo temperatūros matavimų pradžios (t. y. 1778 metų).

Pasaulinė meteorologijos organizacija kviečia visuomenę dalyvauti akcijoje, atsisiunčiant grafiką iš savo regiono ar šalies ir paskelbti ją savo socialiniuose tinkluose naudojant grotažymes #ShowYourStripes ir #COP26.

Grafiką susikurti ir išsisaugoti galite čia: https://showyourstripes.info