Ieškomas tiekėjas koordinuoti penkių dekarbonizacijos grupių darbą

Aplinkos ministerija paskelbė paslaugų konkursą dekarbonizacijos darbo grupių diskusijoms organizuoti, moderuoti ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) mažinančių priemonių palyginamajai analizei parengti. Vadinamosios dekabonizacijos grupės, apimančios 5 Lietuvos ekonominius sektorius, tarsis, kaip Lietuvai eiti klimato neutralumo link.

Viešuoju pirkimu ministerija ieško paslaugų tiekėjo, kuris parengtų žemės ūkio ir miškininkystės, energetikos, pramonės, transporto ir atliekų-žiedinės ekonomikos sektorių išmetamų ŠESD mažinančių priemonių sąrašus ir jų palyginamąją analizę siekiant klimato tikslų iki 2030 m. Šis procesas turi būti efektyvus, įtraukus, paremtas mokslinėmis ir ekspertinėmis žiniomis.

Be to, ieškomam tiekėjui reikės išanalizuoti Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plano (NEKSP) priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo ir energijos vartojimo efektyvumo priemones. Taip pat sukurti procesą sektorinėms darbo grupių diskusijoms, organizuoti ir moderuoti jų susitikimus, renginius, užtikrinti dalijimąsi informacija tarp visų suinteresuotų šalių, dalyvauti EBPO ekspertų organizuojamuose sektoriniuose seminaruose.

Paslaugos turi būti atliktos ne vėliau kaip per 10 mėnesių nuo pirkimo sutarties įsigaliojimo dienos. Pasiūlymų pateikimo terminas – rugsėjo 6 d. Detalesnė informacija pateikiama pirkimo dokumentuose.

Aplinkos ministerija kartu su Energetikos ministerija buria žemės ūkio ir miškininkystės, energetikos, pramonės, transporto ir atliekų sektorių socialinius partnerius, asociacijas, nevyriausybines organizacijas ir kitus suinteresuotus visuomenės atstovus ir kviečia aktyviai įsitraukti atnaujinant NEKSP.

Siekiant atviro, efektyvaus dialogo, steigiamos penkios sektorinės dekarbonizacijos grupės. Jų nariai bus supažindinti su esamomis ir planuojamomis NEKSP priemonėmis, Ekonominės bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų analize, dalyvaus diskusijose bei teiks siūlymus dėl papildomų priemonių siekiant klimato tikslų iki 2030 m.

Atnaujintą NEKSP projektą reikia parengti ir pateikti Europos Komisijai iki 2023 m., o iki 2024 m. pabaigos – patvirtinti. Jame numatytos priemonės ne tik padės siekti Europos žaliojo kurso tikslų, bet ir būti konkurencingiems, imtis transformacijų atsisakant iškastinio kuro, keisti vartotojų elgseną.  

Šį mėnesį bus paskelbtas kvietimas registruotis į dekarbonizacijos darbo grupes, o jas suformavus planuojama į pirmąjį posėdį pakviesti spalio mėnesį. Procesas vyks etapais ir užtruks apie vienerius metus.