Prisitaikymas prie klimato kaitos kalnų ekosistemose

Žemės ūkis
Peru
Prisitaikymas prie klimato kaitos kalnų ekosistemose

Kalnų ledynuose yra didžiausios gėlo vandens atsargos. Ribotos prieigos ir natūralių barjerų apsaugotos išskirtinės kalnų ekosistemos suteikia ne tik natūralių gamtos išteklių, bet ir gyvenamosios vietos, turizmo ir kitas paslaugas. Deja, šios ekosistemos patiria vis didesnį spaudimą dėl netvaraus žemės naudojimo (didelių ganyklų plotų ir intensyvios žemdirbystės), miškų kirtimo, infrastruktūros (užtvankų, kelių) plėtros bei naudingų iškasenų gavybos. Klimato pokyčiai sustiprina šį spaudimą, stiprindami ledynų tirpsmą, dažnesnių sausrų, potvynių (kurie formuoja nuošliaužas) ir sezoniškumo pokyčius. Tai mažina kalnų ekosistemų atsparumą ir padidina kalnų bendruomenių, kurių pragyvenimas ir gerovė priklauso nuo jų teikiamų paslaugų, pažeidžiamumą. Būtent kalnų bendruomenėse gyvena skurdžiausi ir labiausiai atskirti pasaulio gyventojai.

Besivystančių šalių kalnuotose vietovėse 2011–2015 m. vykdyto projekto tikslas – naudoti ekosistemomis paremto prisitaikymo prie klimato kaitos galimybes, siekiant sumažinti bendruomenių pažeidžiamumą Nepalo, Peru ir Ugandos kalnų regionuose. Projekto metu įgyvendintos veiklos: ekosistemomis paremto prisitaikymo metodikų ir priemonių kalnų ekosistemoms kūrimas, jų taikymas nacionaliniu lygiu, bandomųjų veiklų įgyvendinimas, nacionalinės politikos formavimas ir ekosistemomis paremto prisitaikymo naudos ir kaštų analizės atlikimas. Įgyvendinti vandens išteklių ir natūralių tvenkinių panaudojimo, drėkinimo sistemų efektyvinimo, degradavusių ekosistemų atstatymo darbai.

Išsamiau apie projektą: https://www.international-climate-initiative.com/en/nc/details/project/ecosystem-based-adaptation-in-mountain-ecosystems-12_II+_012-256/?cookieName=search_results&source=single