AVACLIM: agroekologijos praktika klimato kaitos padariniams mažinti
Pasaulinė maisto sistema yra kryžkelėje. Dėl didėjančios žmonių populiacijos žemės ūkio sektoriui tenka maisto stygiaus iššūkis, tuo pačiu dėl tradicinės ūkininkavimo praktikos kyla netinkamos kokybės produkcijos rizika, mažėja natūralių išteklių kokybė: prarandamas dirvožemio derlingumas, prastėja vandens kokybė, nyksta bioįvairovė. Anksčiau buvo siekiama beatodairiškai didinti žemės ūkio produkciją siekiant gauti daugiau maisto, tačiau šiandien reikalingas naujas požiūris.
Būtina pereiti prie tvaresnių maisto sistemų – atnešančių daugiau socialinės ir ekonominės naudos ir mažiau kenksmingų aplinkai. Nors įprasta manyti, kad žemės ūkis – natūralios aplinkos priešas, tačiau neabejojama, kad efektyvus, inovatyvias technologijas naudojantis ir gamtą tausojantis žemės ūkis yra labai svarbi ekonomikos dalis, ne tik nekenkianti aplinkai, bet ir didinanti užimtumą ir kelianti pragyvenimo lygį kaimo vietovėse.
Agroekologija grindžiama ekologinių koncepcijų ir principų taikymu, siekiant optimizuoti augalų, gyvūnų, žmonių ir aplinkos sąveiką, tuo pačiu atsižvelgiant į socialinius apsektus, susijusius su tvariu maisto aprūpinimu. Kuriant sinerginį ryšį, agroekologija gali padėti gaminti maistą ir užtikrinti maisto saugą bei mitybą, tuo pačiu atkuriant ekosistemų funkcijas ir biologinę įvairovę, kurios yra būtinos tvariam žemės ūkiui. Agroekologijos vaidmuo labai svarbus didinant atsparumą ir prisitaikant prie klimato pokyčių.
AVACLIM projekto (2019–2022 m.) tikslai:
- Padėti taikyti geresnę žemės ūkio praktiką: tvariai valdyti žemės, dirvožemio, vandens ir miško išteklius bei skatinti nualintos žemės atkūrimą.
- Didinti anglies saugojimą žemėje.
- Apsaugoti biologinę įvairovę.
Pritaikant agroekologinę praktiką, gerinamas aprūpinimas maistu, diversifikuojami pragyvenimo šaltiniai, mažinama aplinkos degradacija, išsaugomos anglies atsargos dirvožemyje. Projektas vykdomas Burkina Fase, Senegale, Etiopijoje, Pietų Afrikoje, Maroke, Indijoje ir Brazilijoje.
Išsamiau apie projektą: http://www.fao.org/climate-change/programmes-and-projects/detail/en/c/1199652/