Kaip sustabdyti klimato kaitą? Patarimai gyventojams
Kaip sustabdyti klimato kaitą?
Patarimai gyventojams
Siekdami sumažinti poveikį klimato kaitai, susikurkite gamtai draugišką aplinką, paisykite ekologijos bei aplinkosaugos principų nuo ryto iki vakaro namuose, kelyje ir darbovietėje.
Net ir patys paprasčiausi sprendimai gali padėti sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio emisijas ir pastebimai prisidėti prie klimato kaitos švelninimo.
Izoliuokite centrinio šildymo vamzdyną ir sienas, renovuokite būstą
Nustatyta, kad per sienas, stogą ir grindis energetiškai nesandariame būste netenkama iki 70 proc. visos prarandamos šilumos 1. Tuo tarpu ypač dideliu sandarumu pasižymintys A ir A++ energinės klasės namai gali gerokai sutaupyti energijos.
Pavyzdžiui, A energinės klasės pastatai, lyginant su B energinės klasės pastatais, dėl mažo šilumos perdavimo koeficiento praranda 1,5 karto mažesnį šilumos kiekį. 2 Be to, A energinio naudingumo klasės pastatai per metus suvartoja apie 2,5 karto mažiau energijos, reikalingos būstui apšildyti, nei B klasės pastatai .
Rinkitės atsinaujinančius energijos šaltinius
Apskaičiuota, kad maždaug 70 proc. namų ūkiuose suvartojamos energijos skiriama patalpoms šildyti, o 14 proc. sunaudojama vandeniui šildyti. Kaip alternatyvą įprastinėms šildymo sistemoms namuose įsirenkite geoterminį šildymą ar šiltu vandeniu aprūpinančius saulės kolektorius.
Niekada nepalikite namuose įjungtų nereikalingų šviesų, o senas kaitrines lemputes pakeiskite energiją taupančiomis
Pastarosios yra kur kas ekonomiškesnės – tarnauja nuo kelerių iki keliolikos metų ir eikvoja gerokai mažiau energijos. Pavyzdžiui, ekonomiškos dujošvytės lemputės, lyginant su kaitrinėmis, sunaudoja 75 proc. mažiau elektros energijos ir vidutiniškai šviečia 10 000 val. (daugiau nei 8 m.), kai įprasta kaitrinė lemputė šviečia tik 1000 val.
Rinkitės mažai energijos vartojančius buitinius prietaisus ir nepalikite jų veikti budėjimo rėžimu
Pavyzdžiui, šaldytuvai ir šaldikliai sunaudoja apie 25 proc. visos namų ūkio energijos, o jei juose esančio šerkšno sluoksnis yra storesnis nei 3 mm, suvartojamos energijos kiekis išauga 30 proc. Be to, visi budėjimo režimu palikti elektros prietaisai, įskaitant ir mobiliųjų telefonų įkroviklius, ir toliau vartoja energiją, todėl jų nenaudojant būtina ištraukti iš elektros lizdo.
Naudodamiesi buities prietaisais rinkitės tinkamą temperatūros režimą ir tiksliai apskaičiuokite išteklius
Pavyzdžiui, skalbimo mašina ir indaplovė 80–90 proc. energijos sunaudoja vandeniui pašildyti, o nustačius žemesnę vandens temperatūrą, galima sutaupyti nemažai elektros. Indaplovę ir skalbimo mašiną junkite tik tada, kai pripildysite pilną, tuo tarpu arbatinyje vandens virkite tik tiek, kiek jo tuo metu reikia.
Racionaliai naudokite vandenį (ypač karštą) kasdienėje rutinoje
Plaudami indus ar valydamiesi dantis nepalikite atsukto čiaupo, o užuot prausdamiesi didelėje vandens pilnoje vonioje, naudokitės dušu – išnaudosite mažiau vandens, o rezultatas bus tas pats.
Kaupkite lietaus vandenį
Skaičiuojama, kad ant mažo namo stogo vidutiniškai per metus nukrinta tiek vandens, kiek užtektų visų metų reikmėms. Jei gyvenate nuosavame name, neleiskite lietaus vandeniui ištekėti į kanalizacijos vamzdžius, kaupkite jį statinėse ir naudokite gėlėms ir kitiems sodo bei daržo augalams laistyti.
Organines atliekas paverskite trąša
Sąvartynuose yrančios biologiškai skaidžios atliekos išskiria didžiulius kiekius šiltnamio efektą sukeliančių dujų – daugiausiai metano (CH4). Todėl buityje susidarančias organinės kilmės atliekas, tokias kaip maisto likučiai, kavos ar arbatos tirščiai, kiaušinių lukštai, vaisių ir daržovių atliekos, lapai, šakos, nupjauta žolė ir pan., užuot mesdami į bendrus atliekų konteinerius, kompostuokite. Susiskaidžiusios atliekos taps natūralia trąša (kompostu) sodo ir daržo augalams puoselėti.
Neleiskite kenksmingas medžiagas išskiriančioms atliekoms patekti į sąvartynus
Įvairūs perdirbimui tinkami arba utilizavimui skirti įrenginiai kaip seni varikliai, baterijos, šaldytuvai, televizoriai ir kt. buitiniai prietaisai bei elektronika, irdami sąvartynuose į aplinką išskiria įvairius kenksmingus cheminius junginius. Jie užteršia gruntinius vandenis, dirvožemį, o į atmosferą patekusios dujos sukelia šiltnamio efektą. Todėl atitarnavusią buitinę techniką, elektronikos ir kitus įrenginius perduokite tokių atliekų surinkėjams.
Senus daiktus prikelkite antram gyvenimui
Vos tik sugedus ar susidėvėjus daiktui, drabužiams, nemeskite jų lauk pirkdami iš karto naujus. Verčiau pataisykite, perdarykite juos ir naudokite iš naujo. Taip sumažinsite asmenines vartojimo apimtis ir pratęsite daikto ilgaamžiškumą.
Plastikinius pirkinių maišelius pakeiskite daugkartiniais
Apsipirkdami prekybos centruose nedėkite sveriamų produktų, jei tai nebūtina, pavyzdžiui, pavienių vaisių ar daržovių, į plastikinius maišelius. Eidami apsipirkti, visuomet turėkite ekologiškus, daugkartinio naudojimo pirkinių krepšius.
Pasodinkite medį
Medžiai – milžiniškos CO2 talpyklos, padedančios sugerti į aplinką patenkančius šių dujų kiekius. Pasodinę medelį ne tik papuošite aplinką, bet ir tiesiogiai prisidėsite prie šiltnamio efekto mažinimo.
Naudokitės elektrinėmis ar hibridinėmis transporto priemonėmis
Jei planuojate įsigyti automobilį, užuot rinkęsi didelio litražo benzinu ar dyzelinu varomus automobilius, verčiau investuokite į aplinkai draugiškas elektrines, hibridines ar mažo litražo ekonomiškas transporto priemones, kurių išmetamo CO2 kiekis neviršytų 130 g/km.
Į darbą keliaukite viešuoju transportu.
Didžioji dalis kelionių į darbą automobiliu vyksta važiuojant tik vienam vairuotojui, o teršiama kone tiek pat, kiek keliaujama pilnu ekipažu. Užuot važiuodami automobiliu vieni, rinkitės viešąjį transportą, taip ne tik sutaupysite laiko, išvengdami spūsčių, bet ir prisidėsite prie klimato kaitos švelninimo.
Trumpus atstumus įveikite pėsčiomis ar kt. aplinkos neteršiančiomis priemonėmis
Siekdami sumažinti CO2 išmetimus, atsisakykite automobilių trumpoms distancijoms įveikti. Verčiau važiuokite dviračiu, el. paspirtuku ar tiesiog dar ir pasimankštindami eikite pėsčiomis.
Taupykite degalus, važiuodami lėčiau ir tolygiai, laiku perjungdami pavaras
Nustatyta, kad važiuojant didesniu nei 120 km/h greičiu, sunaudojama 30 proc. daugiau degalų nei važiuojant 80 km/h greičiu. Kuro sąnaudas, o kartu ir automobilio išmetamų teršalų kiekį padeda mažinti ir važiavimas tolygiu greičiu, taip pat laiku perjungtos aukštesnės pavaros.
Naudokite biodegalus ir mažo klampumo alyvą
Kaip rodo tyrimai, kokybiška alyva gali padėti sumažinti automobilio degalų sąnaudas ir išmetamą CO2 kiekį daugiau kaip 2,5 proc.
Prieš važiuodami, patikrinkite padangų slėgį
Apskaičiuota, kad automobilio padangų slėgiui sumažėjus 0,5 baro, degalų sąnaudos padidėja 2,5 proc., todėl venkite važiuoti netinkamai pripūstomis padangomis.
Nuimkite stogo bagažinę, kai jos nereikia
Jei stogo bagažinė tuščia ir nesiruošiate keliauti, ją nuimkite. Net ir tuščia bagažinė didina automobilio svorį ir vėjo pasipriešinimą, o degalų sąnaudos ir išmetamas CO2 kiekis padidėja iki 10 proc.
Nepalikite įjungtų darbo kompiuterių ar kitų elektros prietaisų
Net ir budėjimo rėžimu jie eikvoja elektros energiją.
Spausdintuvu naudokitės tik tada, kai būtina
Spausdintuvu naudokitės tik tada, kai būtina, informaciją perduokite ne popieriniu variantu, o elektronine laikmena.
Mažindami vartotojiškumą ir žalą gamtai, naudokite perdirbtą popierių
Apskaičiuota, kad perdirbus 1 t popieriaus išsaugoma net 17 medžių.
Rūšiuokite
Neleiskite kenksmingas medžiagas išskiriančioms atliekoms patekti į sąvartynus – biure pasirūpinkite rūšiavimo dėžėmis.