Valstybės paramos tvariems sprendimams naudą jaučia gyventojai ir verslas
Pasinaudoję Klimato kaitos programos subsidijomis pernai gyventojai sunaikino beveik 12 tūkst. senų automobilių ir pakeitė juos į viešojo transporto bilietus, dalijimosi paslaugas, dviračius, elektrinius paspirtukus, mažiau taršius automobilius. Už paskirstytas investicijas daugiabučiuose namuose bus įdiegta apie 1 MW galios saulės elektrinių, nepasiturintys gyventojai galės įsigyti 634,2 kW galios biokuro katilų ir įsirengs 819,68 kW galios saulės elektrinių.
Naudą pajus ir verslas. 13 įmonių modernizuos savo pastatus, kurie pasieks ne mažesnę kaip B energetinio efektyvumo klasę, didės biometano gamybos ir išvalymo pajėgumai. Skyrus 31 mln. eurų bus pagaminta apie 75 mln. m3 biometano per metus.
„Investicijos į iškastinio kuro keitimą atsinaujinančiais energijos ištekliais, energinio efektyvumo didinimą gyventojams ir verslui leido įgyti didesnį atsparumą energijos kainų šuoliams, kartu mažėjo ir aplinkos tarša šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis. Skaičiuojama, kad 1 investuotas euras sutaupys 20,47 kg CO₂ per įrangos gyvavimo laikotarpį“, – pažymi aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.
Be to, programos lėšomis finansuota 12 vystomojo bendradarbiavimo projektų: 4 Ukrainoje, 3 Sakartvele, 2 Moldovoje, 2 Armėnijoje, 1 Uzbekistane. Jų metu bus įdiegta 3,8 MW galios saulės elektrinių, sutvarkytas sąvartynas Sakartvele.
Taip pat pirmą kartą buvo suteiktos subsidijos 7 nevyriausybinių organizacijų projektams klimato advokacijos srityje.
2023 m. paskirstyta 111,7 mln. eurų Klimato kaitos programos lėšų Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plano (NEKSVP) priemonėms. 64 mln. eurų skirta pastatų atnaujinimui, 24,6 mln. – mažiau taršaus transporto įsigijimo ir panaudojimo skatinimui bei infrastruktūros sukūrimui, jos plėtrai, 2,1 mln. – juridinių asmenų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo skatinimui. 7 mln. eurų parama galės pasinaudoti įsigijusieji antros kartos biodegalais ir elektra varomos žemės ūkio technikos.4 mln. eurų teko medžiams savaiminukams išsaugoti.
Balandžio pradžioje baigėsi kvietimas norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti energinio naudingumo klasę. Mėnesį laiko trukęs kvietimas sulaukė rekordinio gyventojų susidomėjimo – gauta arti 2 tūkst. paraiškų už daugiau nei 16 mln. eurų. Naujas kvietimas individualių gyvenamųjų namų modernizavimui planuojamas šių metų pabaigoje. Iš viso iš Klimato kaitos programos iki 2025 m. šiai priemonei numatyti 44 mln. eurų.
Šiuo metu yra paskelbti 5 iš Klimato kaitos programos finansuojami kvietimai.
Gyventojai gali teikti paraiškas šiems kvietimams: Visuomeninio transporto ir darnaus judumo skatinimas (paspirtukai, dviračiai, dalijimosi paslauga ir pan.), jau gauta 1702 paraiškų už 1,4 mln. eurų ir Mažiau taršių judumo priemonių fiziniams asmenims skatinimas, jau gauta 496 paraiškų už 496 tūkst. eurų.
Įmonėms aktualūs šie kvietimai: Iškastinio kuro naudojimo mažinimui, Klimato kaitos švelninimo ir inovatyvių technologijų diegimo besivystančiose šalyse ir Biometano ir (ar) biodujų panaudojimas žemės ūkyje pakeičiant dyzelinį kurą.
Detalesnę informaciją apie 2024 m. Klimato kaitos programos lėšomis finansuojamus vykstančius kvietimus galite rasti Aplinkos projektų valdymo agentūros svetainėje Kvietimai - Aplinkos projektų valdymo agentūra (lrv.lt)
Nuo 2022 m. Klimato kaitos programos lėšos planuojamos ketveriems (2022–2025 m.), o ne vieniems metams. Klimato kaitos programos finansavimo šaltinis yra lėšos, gautos už perleistus nustatytosios normos vienetus ir už aukcione parduotus apyvartinius taršos leidimus.