Ūkininkai dalinosi patarimais, kaip teisingai įvaldyti bearimį ūkininkavimą

2025 m. balandžio 24 d. LIFE IP EnerLIT projekto iniciatyva Rokiškio rajone, Kalvių kaime vyko bearimių technologijų diena, į kurią susirinko ūkininkai ir žemės ūkio įmonių atstovai. Renginio metu buvo dalinamasi naudingais patarimais, padėsiančiais gauti geresnį tiesioginės sėjos technologijos ir kitų agrotechninių priemonių kompleksinį efektą, bei pristatyti paramos už tiesiogines ir juostines sėjamąsias priemonės rezultatai.

Ūkininko patirtis taikant tiesioginę sėją

Ūkininkas Jonas Venslovas jau daugiau nei dešimtmetį praktikuoja bearimį ūkininkavimą 1 200 ha žemės ūkio naudmenų plote. Pasak jo, nors valdomos žemės yra labai įvairios granuliometrinės sudėties (nuo labai lengvos iki labai sunkios), giluminių purentuvų niekada nenaudojo – išlaikant dirvos gerą struktūrą pagrindinį vaidmenį atlieka augalų šaknys ir dirvos nepurenimas. Ūkyje taikoma sėjomaina, kuri susideda iš kviečių, grikių, pupų, žaliojo pūdymo arba ridikų. Nors šiuo metu ūkininkas taiko penkių narių sėjomainą, jis planuoja išplėsti narių skaičių norėdamas sudaryti palankesnes sąlygas biologinei įvairovei, kuri padeda kovoti su kenkėjais ir augalų ligomis. Ūkininkas J. Venslovas naudoja kaltinių noragėlių tiesioginę sėjamąją, kurios noragėlių storis yra 1,8–2,5 cm, o  didžiausias panaudotas trąšų kiekis sudaro apie 120 kg/ha (salietros) azoto veikliąja medžiaga. Paprastai žiemkenčių sėją vykdo rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Jo teigimu, tiesioginės sėjos technologija leidžia augalams giliau įsiskverbti į dirvą, pagerina derliaus kokybę ir mažina cheminių priemonių poreikį. Ūkininkas pataria sėjomainoje grikius sėti po kviečių, bet vengti pupų po grikių. Užbaigdamas savo pasisakymą Jonas Venslovas užtikrintai patvirtino - „Esu patenkintas taikoma tiesioginės sėjos technologija ir tikrai nesiruošiu keisti kaltinių noragėlių sėjamąją į diskinę“.

Dirvožemio sveikatos principai

Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos pirmininkas Tautvydas Beinoras išskiria pagrindinius dirvožemio sveikatą lemiančius veiksnius. Pirmasis žingsnis, pereinant prie bearimio ūkininkavimo yra tinkamai paruošti dirvą ir panaikinti podirvio padą. Tiesioginė sėja su kaltiniais noragėliais užtikrina gerą sėklos sąlytį su dirvožemiu, o tai pirminė sąlyga, kad sėklos greičiau sudygtų.

  1. Beinoras pabrėžia ir tarpinių pasėlių naudą – augalų įvairovė pasėliuose padeda dirvą pamaitinti įvairiomis augalų maisto medžiagomis ir mineralais. Tinkamai taikant tiesioginę sėją auginamos kultūros gerina dirvožemio struktūrą, o tarpiniai pasėliai tampa pašaru ganomiems galvijams. Ypač naudingos yra žydinčių augalų juostos prie kultūrinių pasėlių, kurios turėtų būti apie 6 m pločio. Jose gyvuoja apdulkintojai ir naudingi vabzdžiai, kaip skruzdėlės, žiogai, boružėlės, žygiai ir kiti. Šie vabzdžiai padeda kovoti su kenkėjais, maitindamiesi jų lervomis ir sunaikina didelį kiekį piktžolių.

Bearimis ūkininkavimas padeda išspręsti ir perteklinio vandens infiltraciją, padidina humuso sankaupas. Pavyzdžiui, tokioje dirvoje vandens susigėrimo greitis gali siekti apie 762 mm/val., o ariamuosiuose laukuose  – tik vos apie 13 mm/val. Oro cirkuliacijos trūkumas intensyviai dirbamose dirvose dar labiau akcentuoja būtinybę mažinti žemės dirbimą. Kaip rodo mokslininkų analizė, industriniame žemės ūkyje kone kiekvienais metais didėja ūkio išlaidos, o pelningumas arba artėja prie nulio arba jis tesudaro vos mažą išlaidų dalį.

Sėjomainos pavyzdžiai

Tautvydas Beinoras pateikia įvairius sėjomainos modelius, skirtus ilgalaikiam dirvožemio derlingumui užtikrinti. Efektyvūs sprendimai – dvinariai pasėliai ir rotacinė sėjomaina, kai augalai tame pačiame lauke keičiami kasmet. Pavyzdinės sėjomainos:

  • Žieminiai rapsai → žieminiai kviečiai (+tarpinis pasėlis) → pupos/žirniai → žieminiai kviečiai (+tarpinis pasėlis) → vasariniai kviečiai/miežiai.
  • Žieminiai kviečiai + įsėlis → dobilai → žieminiai kviečiai → žieminiai rapsai → žieminiai kviečiai (+tarpinis pasėlis) → pupos/žirniai.
  • Žieminiai kviečiai (+tarpinis pasėlis) → grikiai → vasariniai kviečiai (+tarpinis pasėlis) → pupos → žieminiai kviečiai → žieminiai rapsai.
  • Žieminiai kviečiai + įsėlis → liucerna → liucerna → žieminiai kviečiai → žieminiai rapsai → žieminiai kviečiai (+tarpinis pasėlis) → pupos/žirniai.

Finansavimo galimybės ūkininkams

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Susisiekimo infrastruktūros ir transporto projektų skyriaus projektų vadovas Andrius Venckus informavo, kad nuo tiesioginių ir juostinių sėjamųjų finansavimo pradžios buvo pateikta 468 paraiškos ir numatyta skirti 29,1 mln. Eur. Projektus jau įgyvendino 157 pareiškėjai, o išmokėta suma siekė 8,3 mln. Eur. Analizė rodo, kad 55 proc. finansuotų sėjamųjų yra juostinės. Dažniausiai pasirenkamos 6 metrų darbinio pločio sėjamosios. APVA atstovas dalinosi, kad šiuo metu svarstomas dar vienas kvietimas 2025 metų pabaigoje – jis bus patvirtintas įvertinus likusias lėšas ir priminė, kad ūkininkai, kurie pateikė paraiškas, bet dėl pasikeitusių aplinkybių nebeplanuoja įsigyti sėjamųjų su parama, informuotų APVA, kad mokėjimo prašymo neteis. Toks pareiškėjams neprivalomas veiksmas padėtų optimaliau suformuoti naują kvietimą teikti paraiškas ir sudarytų sąlygas racionaliau panaudoti visas priemonei skirtas lėšas, nes didelė dalis ūkininkų dar laukia tokios galimybės.

Norintys išsamiau sužinoti apie bearimio ūkininkavimo naudą dirvožemiui kviečiame apsilankyti projekto LIFE IP EnerLIT  youtube kanale ir pasiklausyti tinklalaidės epizodą (nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=OaFS-sj0KYA&t=3s. )