Trijų ministrų ir žemės ūkio bendrovių vadovų susitikimas: kaip skatinti biometano dujų gamybą ir panaudojimą
Biometano dujos – tvari ir klimatui draugiška alternatyva dyzeliui ir benzinui. Trijų ministerijų vadovai – žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, energetikos ministras Dainius Kreivys ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas kartu su socialiniais partneriais bei specialistais aptarė biometano gamybos perspektyvas.
Biometano dujos gali būti gaminamos iš įvairių žemės ūkio atliekų, mėšlo, augalų bei maisto atliekų, todėl idealiai tinka žemės ūkio sektoriui.
Pasak žemės ūkio ministro K. Navicko, svarbu išsiaiškinti, su kokiais trikdžiais susiduria turintys ketinimų ir galimybių gaminti biometano dujas. „Jų poreikis augs. Vyriausybė mato didžiulį potencialą, tačiau yra daug finansinių ir administracinių klausimų, kuriuos būtina spręsti tariantis su verslu“, – sako ministras.
„Planuojant potencialą, turime įvertinti, kiek galime pagaminti ir kokiose srityse efektyviausiai panaudoti šias dujas, todėl būtinas koordinavimas tarp ministerijų“, – teigia ministras D. Kreivys.
Pasak aplinkos ministro S. Gentvilo, verslo susidomėjimas didelis: biometano dujų gamybai ir biodujų valymo įrenginiams numatyta 15 mln. eurų, o paraiškų sulaukta 40 mln. Eurų sumai.
Šalyje yra įmonių, savo ūkinėje veikloje naudojančių atsinaujinančius energijos išteklius. Planuojančios pereiti prie visiškai tvaraus ekologinio ūkininkavimo „AUGA group“ ambicija - biometano dujų panaudojimo plėtra ir naujų technologijų kūrimas. „AUGA group“ šį rudenį pristatė jų sukurtą biometanu ir elektra varomą traktorių. Pasak bendrovės vadovo Kęstučio Juščiaus, produkcijos gamyba naudojant tvarią energetiką, galėtų tapti vienu konkurencingiausių pranašumų vietos ir tarptautinėje rinkose. „Naujoji karta rinktasi tvarios gamybos produktus – verslui tai svarus argumentas“, – sako jis.
Žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidiumo nario, Vazniškių žemės ūkio bendrovės vadovo Džiugo Grigaliūno ūkyje 900 melžiamų karvių. Žaliava biometano dujų gamybai trijuose srutų rezervuaruose. Pasak jo, ūkininkus domina biometano dujų gamybos ir panaudojimo galimybės, tačiau investicijos didelės, o klausimų daug ir net ne vienai ministerijai: kur būtų kaupiama perteklinė energija, kokiose ūkinėse veiklose naudojama ar būtų tiekiama į viešąsias prieigas...
Ministrai, susitikime dalyvavę ūkininkai bei specialistai sutarė daugiau dėmesio skirti teisinei bazei, paramos mechanizmams, strategijos rengimui.