Renovaciją planuojančių daugiabučių atstovai rengia investicijų planus, teikiamos paraiškos

Šiuo metu galiojantis kvietimas daugiabučių namų renovacijai siekiant B ir aukštesnės energinės klasės naudojant įprastinę arba atnaujinimo skydais technologiją jau sulaukė  24 paraiškų 28,3 mln. eurų sumai. Dar 537 senos statybos daugiabučių, kurių butų savininkai pritarė renovacijai, rengiami investicijų planai.

Daugiausia paraiškų sulaukta iš  Telšių – 6, iš Vilniaus miesto – 7, Kauno miesto ir Kauno rajono – 5, Ukmergės – 3. Po vieną paraišką taip pat yra pateikę Birštonas, Jonava ir Klaipėdos rajonas.

„Net 19 iš 24 planuojamų renovuoti daugiabučių numatyta diegti saulės elektrines, saulės kolektorius arba šilumos siurblius. Tai rodo, kad vis daugiau žmonių supranta perėjimo prie atsinaujinančių energijos šaltinių svarbą“, – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų modernizavimo departamento vadovė Gintarė Burbienė.

Pagal rengiamų investicijų projektų skaičių pirmauja didieji miestai – Vilnius ir Vilniaus rajonas (daugiau negu 100 projektų) bei Kaunas ir Kauno rajonas (taip pat daugiau negu 100 projektų). Intensyviai investicijų projektus rengia ir Klaipėdos, Panevėžio, Jonavos, Telšių rajonai, Palangos miestas.

„Aktyvumas tikrai nemažas, tikimės, kad parengti investicijų planai bus patvirtinti (tam turi pritarti 55 proc.namo butų savininkų), o po to šių daugiabučių atstovai pateiks paraiškas finansavimui gauti. Raginu dar sykį įvertinti visapusišką renovacijos naudą – ne tik energijos resursų sunaudojimo ir šildymo sąskaitų mažėjimą, bet ir pastato gyvavimo ciklo pratęsimą, o taip pat leis ilgam užmiršti kasmetinį remontą, nes nebereikės nuolat lopyti stogo ar keisti trūkusių vamzdžių – ir priimti teigiamą sprendimą“, - pažymi G. Burbienė.

Atkreipiame dėmesį, kad APVA kartu su Aplinkos ministerija artimiausiu metu planuoja Daugiabučių modernizavimo projektų įkainio kvietimo sąlygų pakeitimą, kuris suteiks galimybę šio kvietimo metu teikti paraiškas ir kultūros paveldo zonoje esantiems pastatams.

Pasak G. Burbienės, šių metų daugiabučių renovacijos tempai džiugina: nuo metų pradžios baigti renovuoti 96 daugiabučiai (I ketvirtį-90). Palyginus 2024 m. I ketvirtį buvo baigti tik 62 daugiabučiai, 30 proc. mažiau nei šiemet. Lyderis išlieka Vilnius, atnaujinęs 11 namų, Kaunas ir Jonava – po 9, Mažeikiai 5, Klaipėda, Palanga, Šiauliai – po 3, Elektrėnai 4.

Primename, kad valstybės parama skiriama projektui parengti, projekto įgyvendinimui administruoti, statybos techninei priežiūrai ir energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Parama apskaičiuojama ir teikiama pagal fiksuotus atnaujinto daugiabučio namo naudingojo ploto kvadratinio metro įkainius. Parama energinį efektyvumą didinantiems darbams siekia nuo 20 iki 30 proc. rangos darbų kainos.

Gyventojai, kurie nori renovuoti savo seną daugiabutį, gali ne tik atnaujinti stogą, langus, sienas, šildymo sistemą, pasirinkti kitas energinio efektyvumo didinimo priemones, bet ir rūsius pritaikyti priedangoms. Kompensuojamos ir kitos priemonės, gerinančios pastato estetinę išvaizdą, architektūrą, užtikrinančios patogumą ir komfortą – balkonų langų ir durų angų didinimas, balkonų išplėtimas, naujų įrengimas, dviračių saugyklos.

Šiame kvietime galima rintis inovatyvią pastatų atnaujinimo skydais technologiją, kuri ne tik padidina jų energinį efektyvumą, sumažina šildymo išlaidas, bet ir žymiai pagreitina renovacijos procesą, nes sumažėja darbų apimtis, naudojant skydus, renovacija gali vykti bet kuriuo metų laiku. Renovuojant skydais sienų šiltinimo darbų trukmė sutrumpėja net iki 2 – 3 kartų, o tai stipriai įtakoja bendrą projekto įgyvendinimo terminą.

Skydinė renovacija yra pats žaliausias renovacijos metodas: palyginus su tradicine renovacija „užrakina“ žymiai daugiau CO2, mažina statybų sektoriaus šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir taip reikšmingai prisideda prie klimato kaitos stabdymo. Renovuojant skydais didelė dalis darbų atliekama gamykloje, kur energija naudojama efektyviau, susidaro mažiau atliekų. Be to, skydai gaminami iš tvarių medžiagų, jų sudėtyje yra 15 proc. atsinaujinančių organinės kilmės gamtos išteklių.

Pagrindinė kvietimo sąlyga – atnaujinus daugiabutį, pasiekti ne mažesnę kaip B pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc. Šiai paramai Europos investicijų bankas (EIB) iš Modernizavimo fondo skyrė 165 mln. eurų.

Jeigu vis dar kyla klausimų ar abejonių, trūksta informacijos, kviečiame atsiversti APVA parengtą naują Renovacijos vadovas būsto savininkams – interaktyvų pagalbininką gyventojams, kuriame galima rasti atsakymus apie daugiabučių namų atnaujinimą. Taip pat galima kreiptis APVA informacine telefono linija +370 614 99699 ir gauti kompetetingo specialisto konsultaciją.

Kvietimas galioja iki spalio 1 d. Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS