Punsko savivaldybė džiaugiasi savo sprendimu: užtikrinus nemokamą susisiekimą elektromobiliu mikroautobusiuku, sumažinome poveikį aplinkai ir sėkmingai išsprendėme gyventojų mobilumo problemas

Šiuolaikiniai sprendimai mobilumui gali ne tik prisidėti prie klimato kaitos švelninimo, bet ir spręsti socialines problemas. Būtent tai parodė Punsko savivaldybėje projekto „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje” iniciatyva įgyvendinamas projektas „Puńsk wozi“, kurio metu buvo užtikrintas nemokamas susisiekimas „nuo durų iki durų“ ir sumažintos šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos.
Per pirmuosius tris projekto „Puńsk wozi“ įgyvendinimo metus nemokamo pavežėjimo paslaugomis pasinaudojo daugiau nei 900 gyventojų, nuvažiuota daugiau nei 21 tūkst. kilometrų. Nuo projekto įgyvendinimo pradžios buvo išvengta daugiau nei 5 tūkst. kg CO₂ emisijų ir sutaupyta 11 550 kWh energijos. Šie rezultatai pasiekti paslaugai teikti įsigijus įkrovimo stotelę ir aštuonvietį elektrinį mikroautobusiuką Mercedes Benz eVito Toure, kurio vidutinės mėnesio eksploatavimo išlaidos – tik apie 262,50 PLN.
Nors Punskas – nedidelė 4117 gyventojų savivaldybė, kurioje net 80 % teritorijos užima žemės ūkio paskirties plotai, projektas tapo gyvybiškai svarbus sprendžiant kaimo gyventojų mobilumo problemas. Projektas suteikė gyventojams galimybę, užsisakius kelionę telefonu, patogiai pasiekti medicinos įstaigas, darbovietes, parduotuves ir sutaupyti išlaidas. Projekto socialinę naudą ypatingai patyrė vyresnio amžiaus žmonės, neįgalieji ir gyventojai, neturintys nuosavų transporto priemonių. Pastaruoju metu paslauga ėmė naudotis ir mokiniai, teatro, šokių ar muzikos kolektyvai, kurie į pasirodymus renkasi vykti elektromobiliu autobusiuku.
Modelis, vertas plėtros
Šio projekto sėkmė rodo, kad net ir nedidelės, kaimiškos savivaldybės gali tapti darnaus mobilumo pavyzdžiu. Integruodamos elektra varomus mikroautobusus, jos sumažina oro taršą, skatina socialinę įtrauktį ir leidžia tvariai tvarkytis su energetiniais resursais. Šis modelis gali būti nesunkiai pritaikomas kituose Lietuvos ar Europos regionuose, kur gyventojai susiduria su panašiomis susisiekimo problemomis.
„Savivaldybėms, norinčioms savo gyventojams užtikrinti nemokamą elektra varomą transportą, vertėtų atsižvelgti į dabartines ir prognozuojamas būsimas energijos kainas ir infrastruktūros būklę. Elektromobiliai yra ekonomiškai naudingi, kai juos galima įkrauti naudojant buitinį lizdą, ypač jei pastate įrengta fotovoltinė sistema su pakankamais galios rezervais. Siekiant gauti tokioms iniciatyvoms finansavimą, vertėtų kreiptis į tarptautines taršos mažinimo ar regioninės plėtros įstaigas. “ – teigia Punsko savivaldybės atstovai.
Apie projektą
LIFE integruotąjį projektą „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“ pradėta vykdyti 2021 m. spalio mėn. siekiant bendro tikslo – remti Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plano (NEKSVP) 2021–2030 m. įgyvendinimą koordinuojant energijos vartojimo efektyvumo priemones, stiprinant strateginius gebėjimus ir integruojant šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo tikslus.
2022 metais projektas „Puńsk wozi“ tapo LIFE integruotojo projekto „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“ dalimi ir pasisėmęs įkvėpimo iš Lazdijų rajono savivaldybėje įgyvendinto projekto „Lazdijai veža“, užtikrino nemokamą susisiekimą elektromobiliu autobusiuku. Projektas įgyvendintas Punsko savivaldybės veiklos daliai gavus 74 447,00 EUR Europos komisijos ir Nacionalinio aplinkos apsaugos ir vandentvarkos fondo 203 389,00 PLN finansavimą.
Projektas „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“ (Nr. LIFE20 IPC/LT/000002) yra finansuojamas Europos Sąjungos LIFE programos ir Nacionalinio aplinkos apsaugos ir vandentvarkos fondo lėšomis. Šiame straipsnyje pateikiamas Punsko valsčiaus požiūris, ir Europos Komisija nėra atsakinga už bet kokį šios informacijos panaudojimą.