Prasideda Jungtinių Tautų konferencija COP28: pasaulio lyderiai vertins bendrą klimato kaitos valdymo pažangą
Šiandien, lapkričio 30-ąją, prasideda Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK) konferencija COP28. Šiemet konferencija vyksta Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir tęsis dvi savaites. Preliminariais duomenimis, tai bus didžiausia COP konferencija per visą istoriją – derybose ir renginiuose planuoja dalyvauti daugiau nei 70 tūkst. žmonių iš viso pasaulio. Konferencijoje dalyvauja ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir jo vadovaujama delegacija iš Lietuvos.
COP28 pradžioje, gruodžio 1–2 d. vyks šalių vadovų sesija, kurioje LR Prezidentas skaitys nacionalinį pranešimą apie Lietuvos klimato kaitos valdymo pasiekimus. Taip pat jis dalyvaus šalių vadovų apskrito stalo diskusijose dėl klimato kaitos švelninimo tikslų didinimo.
Gruodžio 9–10 d. vyks ministrų susitikimai, kuriuose dalyvaus aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Ministrų sesijos yra skirtos 1-osios Paryžiaus susitarimo šalių bendros pažangos vertinimui (numatoma patvirtinti politinę deklaraciją), klimato kaitos švelninimo užmojų padidinimui, prisitaikymo prie klimato kaitos veiksmų stiprinimui, klimato kaitos finansavimo, netekčių ir žalos paramos fondo steigimui.
Europos Sąjunga kartu su Lietuva ir kitomis ES valstybėmis narėmis COP28 konferencijoje sieks kelių svarbių sprendimų ir veiksmų.
Vertinant 1-ojo Paryžiaus susitarimo šalių bendrą pažangą siūloma išlaikyti tikslą, kad vidutinė globali temperatūra nepadidėtų daugiau nei 1,5 °C, suteikti postūmį darniam, klimato kaitai atspariam vystymuisi ir pateikti rekomendacijas dėl didesnės apimties klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo veiksmų plano iki 2030 m. ir po jų.
Bus siekiama atnaujinti padidintus šalių klimato kaitos švelninimo tikslus ir pritarti, kad būtų patvirtintas ambicingas COP28 sprendimas dėl Švelninimo veiksmų programos.
Taip pat numatoma patvirtinti globalius atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo ir energijos efektyvumo 2030 m. tikslus – atsisakyti naudoti iškastinį kurą ir panaikinti jo subsidijas.
Priimant sprendimą dėl Sklandaus perėjimo programos numatoma tarp šalių užtikrinti pasikeitimą informacija apie nacionalinių sklandaus perėjimo veiksmų įgyvendinimą ir socialinį dialogą bei visų suinteresuotų pusių dalyvavimą.
Sprendimas dėl tolesnės sustiprintos bendradarbiavimo struktūros apima aiškių tikslų įgyvendinant Glazgo-Šarm el-Šeicho Globalaus prisitaikymo prie klimato kaitos tikslo darbo programą nustatymą.
Siekdamos lyderystės ir parodyti pavyzdį kitoms šalims ES ir jos valstybės narės prieš COP28 konferenciją atnaujino įsipareigojimus pagal Paryžiaus susitarimą, atsižvelgdamos į patvirtinus ES „Fit for 55“ teisės aktų paketo teisės aktus.
Nacionaliniu lygiu Lietuva siekia dar platesnių užmojų – Nacionalinėje klimato kaitos valdymo darbotvarkėje įtvirtinti tikslai – iki 2030 m. palyginti su 1990 m. net 70 proc. sumažinti šiltnamio dujų (ŠESD) emisijas, o iki 2050 m. Lietuvos ekonomika turi tapti žiedine ir neutralia klimatui. Patvirtintiems ES „Fit for 55“ teisės aktų paketo tikslams įgyvendinti 2023 m. birželio mėn. Lietuva pateikė Europos Komisijai atnaujintą Nacionalinį energetikos ir klimato srities veiksmų plano projektą.
Ši konferencija yra esminė platforma siekiant paspartinti veiksmus klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo srityse bei stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą šioje srityje. Joje veikia dvi zonos. Mėlynojoje vyksta oficialios derybos ir aukšto lygio susitikimai tarp vyriausybės atstovų. Tai yra COP širdis, kurioje jie diskutuoja, dalyvauja derybose ir sprendimų priėmimo procesuose, susijusiuose su klimato kaitos švelninimu, prisitaikymu ir finansavimu.
Žalioji zona skirta visuomenei ir nevyriausybinėms organizacijoms, kad į diskusijas ir veiklas, susijusias su klimato veiksmais būtų įtraukta kuo platesnė auditorija – verslas, jaunimo grupės ir kiti aktyvūs visuomenės atstovai. Šioje zonoje vyksta įvairūs renginiai, parodos ir interaktyvios sesijos, kuriose pristatomos inovacijos, tvarios praktikos ir įvairios iniciatyvos iš skirtingų sektorių. Tai yra vieta, kur organizacijos, įmonės ir šalys demonstruoja savo klimato projektus, technologijas ir sprendimus, dalinasi savo patirtimi, gerąja praktika.
Kviečiame stebėti COP28 atidarymo ceremonijos tiesioginę transliaciją čia: