Patvirtintos pažangos kryptys svarbiausioms aplinkos problemoms ir klimato kaitos iššūkiams spręsti
Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtą 2022–2030 m. Aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo programą, numatančią pagrindines aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo kryptis.
„Žalioji darbotvarkė turi tapti kiekvieno kasdienybe. Aplinkos apsaugos ir klimato valdymo plėtros programoje užprogramavome pagrindinius pokyčius, kurie yra būtini norint ne tik įgyvendinti tarptautinius įsipareigojimus ir apsisaugoti nuo kintančios aplinkos padarinių, bet ir pritraukti naujas investicijas bei kurti naujas darbo vietas, draugiškas aplinkai“, – programos priėmimą komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Programai įgyvendinti suplanuota 2,18 mlrd. eurų iš 2021–2027 metų Europos regioninės plėtros ir Sanglaudos fondų, Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF), Modernizavimo fondo, Klimato kaitos programos, valstybės biudžeto ir kitų lėšų.
Daugiausia lėšų – 1,48 mlrd. eurų – numatyta klimato kaitos poveikiui švelninti, gyvenamųjų ir savivaldybių viešųjų pastatų energijos vartojimo efektyvumui didinti ir energijos iš atsinaujinančių išteklių naudojimui skatinti. Per įvairias paramos veiklas bus skatinama mažinti energijos suvartojimą pastatuose, atsisakyti iškastinio kuro, pereiti prie tvarių sprendimų aplinkai tausoti ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimams mažinti.
Programoje numatyta keturiolika pažangos krypčių (priemonių). Jos padės spartinti pastatų renovaciją, padidinti atsparumą ekstremaliesiems hidrometeorologiniams reiškiniams, pagerinti vandens telkinių būklę, išsaugoti biologinę įvairovę. Pasitelkus jas bus siekiama išplėtoti žaliąja infrastruktūrą urbanizuotoje aplinkoje, sutvarkyti iš praeities paveldėtas užterštas ir pažeistas teritorijas, užtikrinti miškų plėtrą ir darnų miškų sektoriaus vystymąsi, perdirbti daugiau atliekų ir panaudoti daugiau antrinių žaliavų.
Kartu bus investuojama į neigiamo poveikio aplinkai prevenciją ir valdymą, savivaldybių aplinkos oro monitoringą, labiau prieinamas vandens tiekimo, nuotekų tvarkymo, komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo paslaugas regionuose.
Ši programa – ne vienintelis Aplinkos ministerijos rengiamas planavimo dokumentas artimiausiam dešimtmečiui, tačiau jis padės integruoti aplinkos sektoriui reikalingus planavimo dokumentus į bendrą Vyriausybės kuriamą strateginio, teritorijų planavimo, regionų plėtros ir viešųjų finansų valdymo sistemą. Su uždaviniais galite susipažinti čia.