Paskutinėmis gruodžio dienomis – vėl sumažėjęs ozono sluoksnis
Nors žiemos mėnesiais plonesnis ozono sluoksnis yra įprastas reiškinys, nes pasiekiamas ozono sluoksnio metinis minimumas, tačiau jau pirmąjį kalendorinės žiemos mėnesį buvo stebimi net 41 pavojingai sumažėjusio bendrojo ozono kiekio (toliau – BOK) atvejai. Remiantis Kauno meteorologijos stoties duomenimis, gruodžio 27 d. BOK sumažėjo iki 256 Dobsono vienetų (DU2), o gruodžio 29 d. – iki 251 DU. Šie rodikliai, atitinkamai, 20 ir 21 % mažesni už daugiamečius vidurkius, kurie šiomis dienomis yra 320 DU (27 d.) ir 317 DU (29 d.). Primename, jog ozono skyle laikomos sąlygos, kai BOK sumažėja iki 220 DU.
Šių metų gruodžio rodikliai, nors ir išskirtinai žemi, tačiau išlieka žymiai aukštesni už istorinį Lietuvos minimumą, kuris siekia 202 DU (registruotas 2007-12-21 d.). Gruodžio 27 d. ir 29 d. fiksuotas BOK sumažėjimas šį rekordą viršijo atitinkamai 27 ir 24 %.
Dėl vyraujančių debesuotų orų, žiemai būdingo mažo Saulės aukščio ir trumpos dienos trukmės, į Žemės paviršių patenkantis ultravioletinių Saulės spindulių srautas yra gerokai mažesnis nei vasarą. Todėl, net ir esant sumažėjusiam BOK, ultravioletinė spinduliuotė žmonių sveikatai šiuo laikotarpiu pavojaus nekelia.
Žemiau pateiktame žemėlapyje galite matyti, jog BOK sumažėjimas stebimas ne tik Lietuvoje, bet ir didesnėje Rytų ir Vidurio Europos dalyje. Didžiausi nuokrypiai registruoti virš Baltijos šalių ir Lenkijos. Prognozuojama, kad nuo šiandien BOK ims didėti ir artimiausiomis dienomis pasieks vidutinius daugiamečius rodiklius.
Daugiau informacijos apie ozono kitimą virš Lietuvos pateikta mėnesių apžvalgose. Norėdami sužinoti daugiau apie ozoną, ultravioletinę Saulės spinduliuotę, jos keliamus pavojus ir apsaugą nuo jų galite skaityti mūsų svetainės skyrelyje „Įvairenybės“.
1Informacija apie 2024 m. gruodžio 10–11 d. užfiksuotą BOK sumažėjimą galite rasti: (https://www.meteo.lt/2024-12-11-virs-siaures-europos-sumazejo-ozono-sluoksnis/)
21 DU – 1/1000 cm storio ozono sluoksnis normaliomis sąlygomis – Dobsono vienetas.
Parengė: Lietuvos hidrometeorologjis tarnybos Meteorologinių ir aviacinių stebėjimų skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Giliūtė