Papildomi tyrimai – tik didesnėms nei 50 kW galios geoterminėms sistemoms

Įmonėms ir gyventojams, kurie šilumos energijai gaminti naudos geoterminius išteklius, nereikės atlikti papildomų tyrimų įrengiant mažesnę nei 50 kilovatvalandžių (kW) galios geoterminę sistemą. Didesnėms sistemoms tiriamųjų gręžinių skaičius didės proporcingai. Geoterminiams gręžiniams, nepriklausomai nuo galios, tipų, ar juos įsirengė fiziniai, ar juridiniai asmenys, bus taikoma vienoda projektavimo, įrengimo, konservavimo ir likvidavimo tvarka.

 

Tai numato Aplinkos ministerijos kartu su Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) parengtas naujas Geoterminių gręžinių projektavimo, įrengimo ir likvidavimo tvarkos aprašas.

 

Apraše atnaujinti aplinkosauginiai reikalavimai geoterminei sistemai, nustatyta nauja geoterminių gręžinių likvidavimo ar konservavimo projekto derinimo tvarka, likvidavimo terminai. Anksčiau buvo numatyti papildomi reikalavimai projektuojant didesnę nei 30 kW galios geoterminę sistemą. Padidinus juos iki 50 kW, padaugės sistemų, kurioms įrengti nereikalingi papildomi tyrimai.

 

Tiriamųjų gręžinių skaičius parenkamas santykiu 1:150 kW, t. y. vienas gręžinys 50-150 kW galios sistemai, du gręžiniai 150-300 kW galios sistemai ir t. t. Be to, nurodyta, kokius reikia atlikti papildomus geofizinius tyrimus, kokiais elektroniniais formatais  pateikti duomenis. Išsamiai aprašytas ir geoterminių sistemų projekto turinys, su kokiomis institucijomis jis turi būti derinamas, nustatytos teritorijos, kuriose tokias sistemas įrengti draudžiama.

 

Tikimasi, kad naujoje tvarkoje aiškiau ir smulkiau išdėsčius reikalavimus, geoterminių sistemų projektavimo, įrengimo ir likvidavimo procesas bus paprastesnis, o tai paskatins gyventojus, įmones ir verslą naudoti daugiau atsinaujinančių geoterminių išteklių.

 

LGT duomenimis, Lietuvoje iš žemės galima išgauti apie 62 tūkst. gigavatvalandžių (GWh) atsinaujinančių šilumos energijos išteklių per metus, o visos valstybės žemės potencialas – beveik 2 mln. GWh. Šalyje per metus sunaudojama 15 GWh geoterminės energijos – tai yra tik apie 0,02 proc. perspektyviųjų išteklių.

2021 m. pradžioje LGT „GEOLIS“ duomenų bazėje buvo įregistruotos 846 geoterminių gręžinių sistemos.

Aprašas parengtas atsižvelgiant į naujo Žemės gelmių įstatymo reikalavimus, kitų įstatymų pakeitimus ir įvertinus visuomenės, institucijų pastabas.