Monrealio protokolo dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų šalys susitarė nedidinti kaupiamų lėšų fondo
Praėjusią savaitę Monrealio protokolo dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų 5-ame neeiliniame šalių susitikime priimti Lietuvai svarbūs sprendimai nedidinti jo įgyvendinimui kaupiamo Daugiašalio fondo 2021–2023 m. biudžeto. Tai leis sutaupyti nemažai valstybės biudžeto lėšų.
Lietuva pasisakė už nulinį Daugiašalio fondo biudžeto augimo scenarijų ir siekė, kad lėšos būtų racionaliai paskirstytos, skiriamos tik tiesioginių Monrealio protokolo įpareigojimų įgyvendinimui, kitos veiklos nebūtų finansuojamos. Derybos buvo įtemptos, bet pavyko susitarti, kad 2021–2023 m. fondo biudžetas būtų 540 mln. JAV dolerių, tai yra toks pat, kaip praėjusių trejų metų.
Tuo metu besivystančios šalys, gaunančios finansinę paramą iš šio Monrealio protokolo reikalavimams įgyvendinti skirto finansinio mechanizmo, pageidavo, kad jo biudžetas būtų ne mažesnis kaip 850 mln. JAV dolerių.
Monrealio protokolo šalys, įskaitant Lietuvą, vykdydamos įsipareigojimus pagal Monrealio protokolą, kiekvienais metais moka įmokas į šį fondą. Lietuvos įmokos 2018–2020 m. siekė 168 tūkst. eurų per metus.
Šalių susitikime taip pat nagrinėti klausimai, susiję su Monrealio protokolu kontroliuojamų medžiagų pasaulinio monitoringo stiprinimu, energijos požiūriu efektyviomis ir žemo visuotinio atšilimo potencialo technologijomis.
Pasikeista nuomonėmis dėl Monrealio protokolo įgyvendinimo ir priežiūros efektyvumo stiprinimo, anglies tetrachlorido emisijų potencialių šaltinių, metilbromido sankaupų ir jų naudojimo karantininiam apdorojimui bei apdorojimui prieš transportavimą. Svarstytas metilbromido naudojimas išimtinais atvejais, halonų naudojimo ateityje galimybės ir jų alternatyvos.
Prie Monrealio protokolo dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų Lietuva prisijungė 1994 m. ir palaipsniui ratifikavo visus jo pakeitimus. Protokolo nuostatos įgyvendinamos Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktais. Ozono sluoksnį ardančių medžiagų gamyba ir naudojimas draudžiami, išskyrus tam tikras išimtis.