Minime Europos tvarios energijos savaitę: kaip galime sutaupyti?
Tradiciškai minint Europos tvarios energijos savaitę, birželio 20-22 d. Briuselyje organizuojama metinė konferencija, skirta atsinaujinantiems šaltiniams ir energijos vartojimo efektyvumui. Beveik du dešimtmečius vykstančiame renginyje šiemet įvairios ES šalių narių valstybės institucijos, energetikos agentūros, pramonės atstovai, nevyriausybinės organizacijos bei piliečiai kviečiami diskutuoti, kaip paspartinti perėjimą prie švarios, saugios ir efektyvios energijos. Tuo pačiu siekiama atkreipti dėmesį, kaip svarbu yra apsaugoti galutinius energijos vartotojus nuo energijos išteklių kainų svyravimų ir kartu tobulinti įgūdžius tausojant energiją.
Viena svarbiausių priemonių - pastatų atnaujinimas
Tai ypač aktualu Lietuvos gyventojams, šiemet sulaukusiems ne tik rekordinių sąskaitų už elektrą, bet ir išgyvenusiems bene brangiausią šildymo sezoną. Specialistai pabrėžia, jog vienas pagrindinių būdų gerokai sumažinti sąskaitas už šildymą – daugiabučių namų modernizavimas. Tą parodo ir augantis gyventojų noras atnaujinti savo daugiabutį. Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, gegužės 31 d. pasibaigus vienam iš kvietimų modernizacijai, sulaukta beveik 500 paraiškų, kurių investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų ir gerokai viršija valstybės finansines galimybes. Nepaisant to, šalies institucijos ieško būdų, kokiomis priemonėmis paspartinti ir efektyvinti Lietuvoje vykstantį daugiabučių atnaujinimo procesą, galintį ženkliai sumažinti šiluminės energijos (kuro) sąnaudas bei CO2 emisijas pastatuose.
Užsienio šalių geroji praktika rodo, kad serijinės skydinės (arba kitaip organinės) renovacijos sprendimai leidžia sutrumpinti renovacijos laiką bei pasiekti aukštesnę apšiltinimo kokybę. Remiantis šia patirtimi buvo rengiami demonstracinių serijinės skydinės renovacijos atsinaujinančių organinių medžiagų pagrindu projektų kvietimai, paskelbti š. m. birželio 21 d. Tam skirta 10 mln. eurų iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo (RRF).
Į pagalbą pažangiausios technologijos ir metodai
Pirmą kartą Lietuvoje taikomas senų pastatų atnaujinimo (modernizavimo) būdas naudojant pagamintus gamykloje standartizuotų modulinių konstrukcijų gaminius, leidžia ne tik pagreitinti renovacijos procesą bei sumažinti darbų apimtį statybvietėje, bet ir padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikrinti konstrukcijų ilgaamžiškumą, išvengti gyventojų nepasitenkinimo statybos sukeliamais nepatogumais ir taip padidinti jų motyvaciją dalyvauti. Statybos procese skatinamas aplinką tausojančių organinių medžiagų ir gaminių naudojimas (pavyzdžiui, mediena), todėl tai galimybė transformuoti sektorių iš anglies dvideginio skleidėjo į jo gaudyklę.
Įtraukti pažangiausias statybos technologijas ir metodus į šiandien taikomus pastatų renovacijos sprendinius paskatino Estijos patirtis. Čia pastatų fondas iš esmės primena Lietuvos modelį, kadangi didžioji dalis pastatų yra statyti sovietmečiu ir neatitinka šiai dienai keliamų energinio efektyvumo bei saugumo standartų. Lietuvos specialistai iš arti susipažino ne tik su kaimynų pastatų atnaujinimo teisiniu reglamentavimu bei finansiniu mechanizmu, bet ir sėkmingai įgyvendintų projektų techniniais/inžinieriniais sprendiniais, energinių sutaupymų stebėsenos rezultatais, renovacijos proceso eiga ir dalyviais, apžiūrėjo objektus gyvai.
Tikimasi, kad pirmųjų bandomųjų projektų įgyvendinimas Lietuvoje taps reikšminga paskata plėsti šias pažangias ir tvarias pastatų apšiltinimo technologijas šalyje bei dar labiau sustiprins gyventojų motyvaciją investuoti į komfortišką ir saugų būstą, užtikrinantį energijos vartojimo efektyvumą ir leidžiančią gerokai sutaupyti.
Daugiau apie pastatų atnaujinimą naudojant skydus skaitykite LIFE integruotojo projekto LIFE IP EnerLIT rengtoje politikos santraukoje: Estijos patirtis skydiniai elementai greitesnei ir efektyvesnei renovacijai.
Pasisemti daugiau energijos taupymo pavyzdžių kviečiame jungiantis į šiandien tebevykstančios Europos tvarios energijos savaitės metinės konferencijos pranešimus.
Nuotraukos iš: Metinės Europos tvarios energijos savaitės konferencijos organizatorių ir Estijos bendrovės Timbeco Group.