Lietuva jungiasi prie tarptautinės iniciatyvos siekti krovininių transporto priemonių nulinės taršos tikslo
Lietuva jungiasi prie šalių, kurios deda pastangas siekdamos nulinės taršos vidutinių ir sunkiųjų krovininių kelių transporto priemonių ir joms pritaikytos infrastruktūros plėtros. Tai numatyta Nyderlandų Karalystės inicijuotame tarptautiniame bendradarbiavimo memorandume, Lietuvoje jį pasirašė susisiekimo ministras Marius Skuodis, Egipte vykstant Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijai COP27.
„Ateitis neabejotinai priklauso tvariam ir švariam transportui. Džiugu, kad jau dabar daugiau nei du trečdaliai Lietuvos krovininio transporto, vykdančio tarptautinius gabenimus, parko sudaro „Euro 6“ vilkikai – šiuo metu mažiausiai taršūs rinkoje esantys iškastiniu kuru varomi vilkikai. Tikime, kad stiprindami bendradarbiavimą su tarptautiniais partneriais lengviau pasieksime bendrą tikslą – iki 2050 metų užtikrinti klimatui neutralią transporto veiklą“, – sako susisiekimo ministras M. Skuodis.
Memorandumą pasirašiusios šalys ketina bendradarbiauti, nustatydamos perspektyviausias kryptis ir reikalingus veiksmus, kad iki 2030 metų nulinės taršos transporto priemonės sudarytų 30 proc. visų naujų pardavimų. Taip pat bus siekiama sudaryti sąlygas iki 2040 metų visiškai pereiti prie nulinės taršos vidutinių ir sunkiasvorių transporto priemonių naujuose transporto priemonių parkuose, siekiant nulinio išmetamųjų teršalų kiekio iki 2050 metų.
Prie Memorandumo jau yra prisijungusios 14 šalių: Austrija, Kanada, Čilė, Danija, Suomija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Naujoji Zelandija, Norvegija, Portugalija, Šveicarija, Turkija, Jungtinė Karalystė bei Urugvajus.
2022 m. spalio mėnesio duomenimis, Lietuvoje iš viso registruota daugiau kaip 100 tūkst. sunkiųjų transporto priemonių, iš kurių 96 proc. varomos dyzelinu. Šiuo metu yra registruoti 2 elektra varomi vilkikai ir 456 autobusai (iš kurių apie 400 vnt. troleibusai).