Europos Komisija pateikė pasiūlymą iki 2040 m. emisijas sumažinti 90 procentų lyginant su 1990-aisiais

Europos Komisija pristatė ES klimato reglamento pakeitimą, kuriuo siūloma 2040 metams užsibrėžti itin ambicingą tikslą – 90 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, palyginti su 1990-aisiais.
Kartu pateiktos 18 vadinamųjų įgalinančių sąlygų, kurios padėtų užtikrinti, kad šis tikslas būtų pasiektas ekonomiškai efektyviai. Siūlyme išlaikomas dėmesys ES konkurencingumui, supaprastintam reguliavimui ir technologiniam neutralumui. Taip pat numatytos trys lankstumo priemonės: galimybė taikyti skirtingus tikslus įvairiems sektoriams, ilgalaikių anglies dioksido absorbentų integravimas į ES apyvartinių taršos leidimų sistemą bei galimybė naudoti tarptautinius emisijų kreditus nuo 2036 metų.
Lietuva palankiai vertina Komisijos pasiūlymą ir yra pasirengusi aktyviai dalyvauti derybose dėl 2040 metų tikslo. Vis dėlto galutinę poziciją Lietuva formuos tik atlikusi išsamų pasiūlymo vertinimą. Mūsų šalies požiūris priklausys nuo to, ar bus pateiktas aiškus planas dėl pasiūlymo įgyvendinimo sąlygų ir lankstumo mechanizmų.
Lietuvai svarbu, kad būtų išlaikytas 30 proc. klimato politikai skirtų išlaidų tikslas daugiametėje finansinėje programoje, o sektoriniai tikslai būtų nustatyti pagalbiniuose teisės aktuose. Taip pat būtina iš anksto įvertinti siūlomų priemonių socialinį ir ekonominį poveikį, ypač atsižvelgiant į kiekvienos valstybės narės specifines aplinkybes, bei užtikrinti inovatyvių technologijų prieinamumą ir įperkamumą.
Artimiausi mėnesiai bus intensyvūs – liepos mėnesį vyks keletas techninių diskusijų darbo grupėse, o liepos 11 dieną klimato įsipareigojimai po 2030 metų bus aptariami neformalioje Aplinkos taryboje. Liepos 16 dieną pasiūlymas bus svarstomas COREPER lygmeniu, o rugsėjo 18 dieną planuojama priimti bendrą požiūrį neeilinėje Aplinkos taryboje. Lietuva sieks, kad sprendimai dėl klimato tikslų būtų pagrįsti, socialiai teisingi ir įgyvendinami visoms valstybėms narėms.