EBPO informuota, kad aplinkosauga bus kiekvieno prioritetas Lietuvoje
Trečiadienį per Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Aplinkosaugos veiksmingumo skatinimo darbo grupės posėdį pateiktas EBPO ir jos šalių narių ekspertų atliktas Lietuvos aplinkosaugos veiksmingumo vertinimas ir pateiktos rekomendacijos tolesniems veiksmams.
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas supažindino kitų EBPO šalių delegacijas su Lietuvos aplinkosauginiais prioritetais iki 2050 m., pristatė vykdomas žalinimo priemones įvairiose srityse ir pasidalino iššūkiais.
Vienas svarbiausių tikslų, pasak ministro, – kad aplinkos apsauga taptų kiekvieno gyventojo, kiekvienos įstaigos ir įmonės prioritetu. Lietuva užsibrėžusi pasiekti, kad namų ūkiai ir įmonės naudotų tik žaliąją energiją, biologinė įvairovė būtų apsaugota nuo klimato pokyčių ir žmogaus veiklos pavojų, kad miestai plėtotųsi kaip gyvenimo kokybės ir išmanumo centrai
Lietuva numato iki 2025 m. stabilizuoti šiltnamio dujų išmetimą transporto ir žemės ūkio sektoriuose, o iki 2030 m. jų išmetimą visoje šalyje sumažinti 70 proc. lyginant su 1990 m. Be to, siekiama užtikrinti ekonominį konkurencingumą taikant vienodus aplinkosaugos mokesčius, investuojant į klimatui nekenksmingas technologijas sukurti tūkstančius naujų darbo vietų.
Mūsų šalies delegacija atsakė į kitų posėdyje dalyvavusių EBPO šalių atstovų klausimus.
EBPO Aplinkosaugos veiksmingumo skatinimo darbo grupės posėdyje pritarta Lietuvos aplinkosaugos veiksmingumo apžvalgai ir pateiktoms rekomendacijoms, kurias planuojama oficialiai paskelbti Lietuvoje rudenį.
Apžvalgoje bus įvertinta šalies pažanga kuriant klimatui neutralią žiedinę ekonomiką, efektyviai naudojant energiją ir gamtos išteklius, gerinant aplinkos kokybę, taip pat nacionalinė aplinkosauginio valdymo ir teisinė sistema, aplinkosaugos taisyklių laikymosi užtikrinimas, veiksmai po COVID-19 pandemijos, investicijos į aplinką ir klimato infrastruktūrą, ekonominių priemonių naudojimas (aplinkosauginiai mokesčiai, aplinkai žalingų subsidijų atsisakymas).
EBPO ekspertų, atlikusių Lietuvos aplinkosauginio veiksmingumo vertinimą, rekomendacijos apima keturias sritis, kuriose jį būtų galima gerinti. Jos skirtos klimato, oro, atliekų ir gamtos išteklių valdymui, aplinkosaugos politikos įgyvendinimui, taip pat žaliajam augimui ir darniam judumui.
Lietuva į EBPO buvo priimta 2018 m. ir tapo 36-ąja šios organizacijos nare.