Dekarbonizacijos darbotvarkė – kaip kursime inovacijas Lietuvoje

Aplinkos ministerija kartu su Energetikos ministerija buria žemės ūkio ir miškininkystės, energetikos, pramonės, transporto ir žiedinės ekonomikos sektorių socialinius partnerius, asociacijas, nevyriausybines organizacijas, kitus suinteresuotus mokslo ir visuomenės atstovus ieškoti bendro sutarimo, kaip Lietuvai judėti klimato neutralumo linkme.

Kuriamos 5 Lietuvos ekonominius sektorius apimančios dekarbonizacijos darbo grupės, į kurių veiklą kviečiame aktyviai įsitraukti.

„Europa apsisprendė, kad taps pirmuoju klimatui neutraliu kontinentu. Didysis klausimas šiandien Lietuvos įmonėms yra, ar naujas technologijas mes pirksime iš Europos inovatorių, ar kartu su mūsų mokslo institucijomis būsime inovacijų ir technologijų priešakyje ir savo know how bei konkurencingumą pardavinėsime kitiems - tiek Europai, tiek pasauliui“, sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Ministro žodžiais, dekarbonizacijos darbotvarkės yra ne tik apie inovacijas, bet ir apie sutaupytus milijardus, kurie kasmet keliauja iš Lietuvos mokant už importuojamą iškastinį kurą. ES 2023 m. svarsto išplėsti aplinkos taršos leidimų prekybos sistemą į kitus sektorius – aviaciją, kelių transportą, būstą. ES taksonomijos reglamentas aiškiai nubrėš liniją, kokios investicijos yra žalios, o kurios ne. Jeigu pavėluosime būti pirmame traukinio vagone, mūsų įmonėms ir valstybei šis vėlavimas virs prarastomis darbo vietomis.

Šiuo formatu siekiama atviro, efektyvaus dialogo, išgirsti naujas idėjas ir skirtingus požiūrius, užtikrinti dalijimąsi informacija tarp visų suinteresuotų šalių. Tik tariantis ir diskutuojant su verslo, mokslo, kitų organizacijų, visuomenės grupių atstovais įmanoma suformuoti Lietuvai geriausiai tinkantį priemonių rinkinį klimato kaitos iššūkiams įveikti.

Dekarbonizacijos darbo grupėms teks svarbus vaidmuo atnaujinant Nacionalinį energetikos ir klimato srities veiksmų planą (NEKSP). Jų nariai bus supažindinti su esamomis ir planuojamomis NEKSP priemonėmis, Ekonominės bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų analize, dalyvaus diskusijose bei teiks siūlymus dėl papildomų priemonių siekiant klimato kaitos švelninimo tikslų iki 2030 m.

Atnaujintą NEKSP projektą planuojama parengti ir pateikti Europos Komisijai iki 2023 m., o iki 2024 m. pabaigos – patvirtinti. Jame numatytos priemonės ne tik padės siekti Europos žaliojo kurso tikslų, bet ir būti konkurencingiems, imtis transformacijų atsisakant iškastinio kuro, keisti vartotojų elgseną.  

Suformuotas dekarbonizacijos darbo grupes į pirmąjį posėdį planuojama pakviesti spalio mėnesį. Procesas vyks etapais ir užtruks apie vienerius metus.

Norinčius dalyvauti darbo grupėje prašome užpildyti registracijos formą. Registracija vyksta iki rugsėjo 20 d. Kilus klausimų, galite kreiptis judita.liukaityte@am.lt.