Kodėl klimatas keičiasi?
Žemėje nuolat vyksta ilgalaikiai ir lėti klimato svyravimai, kuriuos lemia natūralūs procesai, kaip planetos orbitos parametrų ir atmosferos cheminės sudėties kitimas, kalnodara, tektoninių plokščių dreifas. Trumpalaikius klimato svyravimus ir fluktuacijas lemia Saulės aktyvumo ciklų ir geomagnetinio lauko įtampos kaita, ugnikalnių išsiveržimai ir kiti gamtoje vykstantys procesai.
Tačiau nuo industrializacijos pradžios fiksuojami klimato pokyčiai išsiskiria tuo, kad pagrindinė kaitos priežastis – žmonių veikla. Per pastaruosius 200 metų dėl industrializacijos ir sparčios urbanizacijos stipriai keitėsi Žemės paviršius, intensyviai kirsti miškai, stipriai didėjo pramonės tarša, išplėtotas žemės ūkis ir transporto sistema. Įvairių ekonomikos sektorių išmetamos dujos, turinčios šilumą kaupiančių savybių, kaupiasi atmosferoje, keičia atmosferos cheminę sudėtį ir taip stiprina šiltnamio efektą.
Deginant iškastinį kurą ir naikinant miškus, sutriko deguonies ir anglies dioksido pusiausvyra atmosferoje – tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (angl. k. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) duomenimis, vien dėl žmonių veiklos anglies dioksido koncentracija atmosferoje išaugo apie 35 %. Staigus anglies dioksido koncentracijos atmosferoje padidėjimas yra viena pagrindinių šiltnamio efekto sukėlimo ir spartaus klimato šilimo priežasčių.