- +


Portugalija

Nuo 1993-iųjų Portugalijoje fiksuojamas didžiausias gaisrų skaičius Europoje. Gaisrai sunaikino daugiau nei 10 proc. šalies miškų, o 2003-iaisiais dėl jų žuvo 18 žmonių. Dėl klimato kaitos apie 42 proc. ES miškų plotų kyla vis didesnis gaisrų, sausrų, kenkėjų antpuolių ir ligų pavojus.



Portugalija

Būtina gerinti miškų gaisrų prevencijos sistemą, atlikti miško atsodinimo darbus, kurti želdinių parinkimo ir retinimo bei medienos tvarios ruošos veiklas. Taip pat planuoti miškotvarką ir miško bei jo ekosistemos apsaugos veiklas. Svarbu veisti medelynus, kuriuos sunkiau paveiktų vėjovartos, kurti tvarų miško išteklių valdymą.

- +


Niujorkas

Pasaulio didmiesčiai vis dažniau susiduria su klimato kaitos padariniais, ypač su šylančia temperatūra, alinančiomis karščio bangomis vasarą, padidėjusia oro tarša. Labiausiai kenčia vadinamieji „betoniniai miestai“, kuriuose plyti ištisi betoninių pastatų kvartalai, nėra žaliųjų erdvių.



Niujorkas

Ateityje statiniai turi apsaugoti žmogų nuo neigiamai veikiančių atmosferos reiškinių, sukurti gyvenimui ir daiktų saugojimui palankų klimatą. Be to, statiniai turi būti patvarūs, atsparūs staigiems orų pokyčiams. Kuriant miesto kvartalų planus, gatvių tinklus, svarbu atsižvelgti į vyraujančių vėjų kryptį, ji padėtų reguliuoti natūralią miesto ventiliaciją, sumažintų nepalankų teršalų, karščio ir drėgmės poveikį sveikatai. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas vėdinimo, šildymo ir kondicionavimo sistemoms. 2015-aisiais 23 šalys ir 64 nevyriausybinės organizacijos įkūrė Pasaulinį pastatų ir statybos aljansą. Jo tikslas – sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą statybų sektoriuje, projektuoti didesnį atsparumą klimato kaitai turinčius miestus bei infrastruktūrą, pavyzdžiui, skatinti žalių erdvių atsiradimą.

- +


Egėjo jūra

Klimato kaita vyksta taip sparčiai, kad daugelio rūšių augalams ir gyvūnams sunkiai sekasi prisitaikyti. Pavyzdžiui, Egėjo jūros skalaujamoje Behramkalės pakrantėje žuvys nyksta itin sparčiai. Seniau šioje vietovėje klestėjo žvejybos verslas, o dabar žvejai yra priversti ieškoti kitų pragyvenimo šaltinių.

Daugelio sausumos, gėlųjų vandenų ir jūrinių rūšių augalai ir gyvūnai jau persikėlė į naujas vietoves. Dėl klimato kaitos Europoje išaugo invazinių kultūrų, pavyzdžiui, grundalų ar amerikinių šukuočių, populiacijos. Jeigu vidutinė atmosferos temperatūra kils ir toliau, kai kurių rūšių augalams ir gyvūnams padidės grėsmė apskritai išnykti.



Egėjo jūra

Svarbiomis ekosistemų prisitaikymo prie klimato kaitos priemonėmis tampa ekologiniai tinklai, koridoriai, rezervatai, sėklų ir genų bankai. Svarbu kurti integruotą sausumos ir vandens išteklių valdymą, pavyzdžiui, dar stipriau kontroliuoti žvejybą. Tobulinti stebėjimo, reguliavimo ir įspėjimo sistemas, užtikrinančias saugų ir tvarų ekosistemos išteklių naudojimą. Kuriamos invazinių rūšių naikinimo priemonės ir griežtinami leidimai auginti tokias rūšis.

- +


Afrikos žemynas

Vienos šalys klimato kaitos padarinius jaučia stipriau nei kitos. Pavyzdžiui, Afrikoje, Vidurio Amerikoje, pietinėse Europos ir Azijos valstybėse klimato kaitos padariniai itin jaučiami. Vandens išteklius išsekinanti ir žemės ūkį niokojanti sausra, vandens stygius, dėl kurio stoja pramonė, arba, atvirkščiai, potvyniai šioms šalims yra dideli iššūkiai, kuriems spręsti jos neturi lėšų.



Afrikos žemynas

Finansinę pagalbą prisitaikant prie klimato kaitos besivystančioms šalims pagal Paryžiaus klimato kaitos susitarimą teikia kitos išsivysčiusios pasaulio valstybės.

Tačiau ir pačios besivystančios šalys imasi priemonių taikytis prie klimato kaitos. Pavyzdžiui, Bangladešo gyventojai prie kylančio jūros lygio ir potvynių bando prisitaikyti sodindami išmaniuosius plaukiojančius sodus, kurie artimiausias gyvenvietes netgi aprūpina maistu.

- +


Kosta Rika

Atsinaujinančių energijos išteklių technologijos taip pat patiria klimato kaitos poveikį. Ekstremalūs orai ateityje lems energijos gamybos ir tiekimo sutrikimus. Aukštesnės vasaros temperatūros lems didesnį vėsinimui reikalingų atsargų poreikį, kuris gali sukelti elektros srovės tiekimo sutrikimus. Šiaurėje esančią energetikos infrastruktūrą paveiks amžino įšalo atitirpimas.



Kosta Rika

Būtina įrengti arba renovuoti elektros perdavimo ir skirstymo tinklus, įvertinti jų atsparumą. Taip pat būtina vertinti kintantį elektros energijos paklausos pasiskirstymą, turint omenyje, kad atsinaujinančių energijos išteklių vis daugės.

- +


Šiaurės Amerika

Kylant jūros paviršiaus temperatūrai, tropinių ciklonų skaičius ir intensyvumas turėtų didėti. Tropinių ciklonų dažnis ir intensyvumas kai kuriuose pasaulio regionuose padidėjo skaičiuojant nuo 1970-ųjų. Šis reiškinys itin pastebimas Šiaurės Atlanto vandenyne. Gamtos stichija niokoja žmonių namus, griauna miestus, suardo kelius ir netgi pareikalauja žmonių gyvybių.



Šiaurės Amerika

Norint apsisaugoti nuo ateityje vis dažnėsiančių ekstremalių reiškinių, tokių kaip tornadai, uraganai ir kt., svarbu statyti nuo pakilusio vandenyno lygio apsaugančias vandens sienas. Viena tokių įrengta Floridoje. Būtina įrengti vandens pompas, plėsti paplūdimius, kurie neleistų vandeniui pasiekti gyvenamųjų zonų. Taip pat svarbu gerinti nuotekų infrastruktūrą, užtikrinti kokybiško geriamojo vandens tiekimą. Atstatyti po katastrofų sugriautus namus ir užtikrinti jų atsparumą. Kurti žaliąsias erdves, kurios sugertų vandens perteklių.

- +


Artimųjų Rytų Regionas

Jungtinių Tautų Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad dėl didėjančio skurdo ir ekonominių sukrėtimų neramumų zonose dar labiau išaugs smurtinių konfliktų tikimybė. Ateityje dėl daugelį pasaulio šalių veikiančios klimato kaitos ims trūkti maisto, vandens ir energijos, gali kilti nauji regioniniai konfliktai, badmečiai, susidaryti pabėgėlių srautai.



Artimųjų Rytų Regionas

Valstybėms būtina valdyti vandens tiekimą ir reikalingo rezervo užtikrinimą, siekiant, kad būtų sušvelnintos sausros ir vandens trūkumo rizikos. Svarbu kurti sistemas, perspėjančias apie artėjančias grėsmes. Apie artėjančius ekstremalius klimato reiškinius valstybėje turi pranešti garso sirenos ar gyventojams siunčiamos SMS žinutės. Vietos lygmeniu turi būtų kuriami ir įgyvendinami prisitaikymo prie klimato kaitos planai, kuriuose būtų remiamasi išsamiu grėsmių rizikos vertinimu, gyventojų energijos, vandens vartojimo poreikiais, atsparios infrastruktūros plėtra ir skatinamas sveikos ir patogios gyvenimo aplinkos kūrimas. Nepamirškime, kad stiprios ekonomikos šalys turi stiprinti humanitarinę pagalbą besivystančioms šalims.

Ar tikrai norite išeiti?


Pasilikti Išeiti