- +


Ledynas

Šylant klimatui, pasaulio vandenynuose, jūrose bei ežeruose mažėja ledo. Ypač didelį susirūpinimą kelia Arkties vandenyno ledynų tirpsmas – kas dešimtmetį jų plotas sumažėja 13,2 proc. O šio amžiaus viduryje vasaromis Arkties vandenyne ledo gali beveik nelikti. Vis didesnį pagreitį įgauna ir Antarktidos ledynų tirpsmas.

Ledynai atspindi daug saulės šviesos, be to, po jais ir ant jų yra gyvūnų buveinės. Tirpstantys Arkties ledynai tiesiogiai veikia klimatą visame pasaulyje, todėl ledynų nykimas yra ne tik baltųjų meškų ar vėplių, bet ir kiekvieno iš mūsų problema.



Ledynas

Visi galime prisidėti prie Arkties vandenyno ledynų išsaugojimo. 1 t CO2 emisijų Arkties ledo dangą sumažina maždaug 3 m2. Vienam Lietuvos gyventojui tenka 6,9 t CO2 emisijų per metus. Tad keisdami vartojimo įpročius, galime ne tik padėti saugoti ledynus, bet ir prisidėti prie klimato kaitos švelninimo.

- +


Vandenyno paviršius

Pasaulinis jūros lygis kyla vidutiniškai po 3,2 mm kasmet. Pagrindinės to priežastys – tirpstantys ledynai bei šylantis vandenynų vanduo, kuris šildamas plečiasi. Tiesa, jūros lygio kilimas gali greitėti ir amžiaus pabaigoje „įsibėgėti“ iki 10 mm per metus. Tai reiškia, kad 2100-aisiais jūros lygis pakiltų apie 65 cm. Blogiausių atvejų scenarijuose ši riba kone 3 kartus aukštesnė – 180 cm.

Kylantis jūros lygis kelia pavojų milijonams upių deltose bei vandenynų pakrantėse gyvenančių žmonių ir atskiroms salų valstybėms. O vandenynuose susidarančios audros skverbsis į teritorijas, kuriose tokių reiškinių anksčiau nebūdavo.



Vandenyno paviršius

Jūros lygio kilimas – tiesioginis klimato kaitos padarinys, kurio greitai sustabdyti nepavyks. Tai lėtas procesas, tačiau pakrančių gyvenvietėms jau dabar reikia stengtis prisitaikyti. Išskiriamos kelios prisitaikymo kryptys:
• miestų plėtra ir gyvenvietės iš potencialiai užliejamų teritorijų perkeliamos į saugias teritorijas;
• statiniai potencialiai užliejamose teritorijose pritaikomi prie kylančio jūros lygio (pavyzdžiui, statomi ant polių);
• statomos sienos, pilamos kopos, sodinama augmenija – taip miestai atitveriami nuo kylančio vandens;
• taip pat taikoma itin brangi ir retai pasitelkiama strategija, kuomet teritorijos atsikovojamos iš jūros.

- +


Vandenyno srovės

Tirpstant ledynams, vandenynuose daugėja gėlo vandens, kuris keičia jų srovių cirkuliaciją. Pavyzdžiui, Atlanto vandenyno srovės (Atlanto meridianinė cirkuliacija) nuo 1950-ųjų jau susilpnėjo 15 proc. ir jų lėtėjimo tendencija išlieka. Toks silpnėjimas paveiks Europos, JAV bei Šiaurės Afrikos orus. Be to, Atlanto srovės perneša deguonį bei maistingąsias medžiagas, nuo kurių priklausomi vandenyno gyventojai. Atlanto srovės perneša 25 proc. visų planetos šilumos srautų. Kartu jos veikia vandenyno gebėjimą pasisavinti CO2 dujas – pagrindines klimato kaitos „kaltininkes“.



Vandenyno srovės

Tirpstančių ledynų lemiamas Atlanto srovių lėtėjimas – vienas iš klimato kaitos padarinių. Jis jau vyksta ir greitai jo sustabdyti nepavyks. Staigūs aplinkos pokyčiai smarkiai paveiks vandenyno ekosistemas. Todėl turime ne tik mažinti savo veiksmų poveikį aplinkai, bet ir pasiruošti neišvengiamiems pokyčiams.

- +


Vandenyno gelmė

Nykstantys ledynai tiesiogiai veikia su jais susijusią florą ir fauną. Pavyzdžiui, Arktyje plonėjant ir nykstant ledui, dumblių žydėjimas prasideda vis anksčiau. Nėra aišku, kiek Arkties vandenyno gyventojams pavyks prisitaikyti prie šių pokyčių, nes nuo dumblių priklauso visa vandenyno mitybos grandinė – nuo menkių iki poliarinių lokių bei banginių.

Kartu su Arkties ir Antarkties ledynais nyksta ir ruonių, vėplių, baltųjų lokių, pingvinų, orkų bei kitų gyvūnų buveinės. Šylantis vanduo tiesiogiai veikia ir jūros gyventojų metabolizmą, elgseną bei gyvenimo ciklą.

Žmonių veiklos nulemtas vandenų šilimas prisideda prie jų deoksidacijos (deguonies mažėjimo), rūgštingumo ir eutrofikacijos (žydėjimo) didėjimo. Tai veikia ne tik šaltųjų vandenų gyventojus, bet ir koralų rifus, kurie priglaudžia apie trečdalį visų žinomų jūros gyventojų rūšių.



Vandenyno gelmė

Kasdieniai mūsų įpročiai ir pasirinkimai tiesiogiai veikia vandenynų gyvenimą: kiek energijos sunaudojame, kokiu būdu ir kur sužvejotą žuvį perkame, kokias daržoves renkamės ir kokias trąšas naudojame, kur išmetame šiukšles ir ar jas rūšiuojame. Žinodami savo įpročių ir pasirinkimų pasekmes, galime kurti teigiamus pokyčius, nes mūsų įpročiai bei pasirinkimai ir sukūrė klimato kaitos problemą – vieną didžiausių dabarties žmonijai tenkančių iššūkių.

Ar tikrai norite išeiti?


Pasilikti Išeiti