Pasaulinė meteorologijos diena 2022

Pasaulis, Pasaulis Rodyti žemėlapyje

Dėl klimato kaitos daugelyje pasaulio vietų vis dažniau ir intensyviau pasitaiko ekstremalių orų, klimato ir vandens reiškinių. Dažniau nei bet kada anksčiau mums gresia įvairūs su tuo susiję pavojai, kurie keičiasi dėl gyventojų skaičiaus augimo, urbanizacijos ir aplinkos būklės blogėjimo.

Prognozių, kokie bus orai, nebepakanka. Poveikiu pagrįstos prognozės, kuriomis visuomenė informuojama apie tai, kaip mus paveiks orai, yra gyvybiškai svarbios siekiant išsaugoti gyvybes ir pragyvenimo šaltinius. Tačiau kas trečias žmogus pasaulyje vis dar neturi tinkamos prieigos prie išankstinių perspėjimų sistemų.

Siekiant geresnės prevencijos, pasirengimo ir reagavimo, būtina geriau koordinuoti nacionalinių meteorologijos ir hidrologijos tarnybų, nelaimių valdymo institucijų ir vystymosi agentūrų veiklą. Pasirengimas ir gebėjimas veikti tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje gali išgelbėti daugybę gyvybių ir apsaugoti bendruomenių pragyvenimo šaltinius tiek dabar, tiek ateityje.

2022 m. kovo 23 d. Pasaulinės meteorologijos dienos tema - "Išankstiniai perspėjimai ir ankstyvi veiksmai", pabrėžiama gyvybiškai svarbi hidrometeorologinės ir klimato informacijos svarba mažinant nelaimių riziką.


Pasaulinės meteorologijos dienos proga WMO organizuoja renginį - diskusiją išankstinių perspėjimų tema. Renginys vyks anglų kalba, transliaciją galite rasti WMO YouTube paskyroje čia.

Laikas (Lietuvos laiku): 15:00-16:30

PROGRAMA:

1. Įžanginiai sveikinimo žodžiai
Antonio Guterres, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius
Prof. Petteri Taalas, WMO generalinis sekretorius
Selwin Hart, JT Generalinio Sekretoriaus specialusis patarėjas klimato kaitos klausimais
Mami Mizutori, JT Generalinio Sekretoriaus specialioji atstovė nelaimių rizikos mažinimo klausimais

2. Moderuojamos grupinės diskusijos
1 diskusijų grupė: Ankstyvasis perspėjimas kintančio klimato sąlygomis
Kodėl klimato kaitos ir ekstremalesnių orų reiškinių laikais svarbu turėti išankstinio perspėjimo apie įvairius pavojus tarnybas. Poreikis užtikrinti tvarų ir ilgalaikį finansavimą ir įtikinti sprendimus priimančius asmenis bei vyriausybes socialine ir ekonomine hidrometeorologijos ir ankstyvojo perspėjimo investicijų nauda.
Pranešėjai:
Dwikorita Karnawati, Indonezijos nuolatinė atstovė prie WMO
Amanda Lynch, WMO mokslinių tyrimų valdybos pirmininkė ir Lindemanno nusipelniusi Brauno universiteto (JAV) profesorė
Evan Thompson, WMO Šiaurės Amerikos, Centrinės Amerikos ir Karibų jūros regiono asociacijos prezidentas, Jamaikos nuolatinis atstovas prie WMO
Moderuoja: Claire Doole
Auditorijos klausimai ir atsakymai

2 diskusijų grupė: Ankstyvųjų veiksmų didinimas
Iššūkis paversti išankstinius įspėjimus į ankstyvuosius veiksmus ir perduoti juos taip, kad jie būtų autoritetingi, suprantami ir prieinami kiekvienam. Kaip išankstiniai įspėjimai informuoja apie prisitaikymą prie klimato ir konkretaus sektoriaus veiksmus, pvz., šilumos sveikatos veiksmų planus?
Šioje diskusijoje taip pat bus nagrinėjama, kaip panaudoti partnerysčių galią ir optimizuoti paramą tarptautinei nelaimių rizikos mažinimo, darnaus vystymosi ir klimato kaitos veiksmų darbotvarkei.
Įžanginį žodį tars J. E. M. Simon Manley, Jungtinės Karalystės nuolatinis atstovas Jungtinių Tautų biure Ženevoje
Pranešėjai:
Sezin Tokar, USAID Humanitarinės pagalbos biuro (BHA) vyresnysis patarėjas hidrometeorologinių pavojų klausimais
Virginija Murray, Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos agentūros Pasaulinės nelaimių rizikos mažinimo skyriaus vadovė
Patricia Nying'uro, klimato mokslininkė ir vyriausioji meteorologė, orų pranešėjų grupės "Klimatas be sienų" įkūrėja
Moderuoja: Claire Doole
Auditorijos klausimai ir atsakymai

3. Baigiamieji žodžiai
Stéphane Crouzat, ambasadorius klimato klausimais, Prancūzija
J. E. M. Ahmed Ihab Abdelahad GAMALELDIN, Egipto nuolatinis atstovas Jungtinių Tautų biure Ženevoje - "Kelias į COP 27"
Prof. Petteri Taalas, WMO generalinis sekretorius

 

Renginio metu norintys galės užduoti klausimus prisijungdami prie renginio ZOOM platformoje: https://wmo-int.zoom.us/j/87330434722