- +


Žemas energijos efektyvumas

Energijos sąnaudos priklauso ne vien nuo naudojamų prietaisų skaičiaus, bet ir nuo to, kaip įrengti mūsų namai. Nerenovuotuose, senuose pastatuose šiltinimo standartai kur kas mažesni, todėl net tarp panašių pastatų, kurių vienas turi neizoliuotą šilumos tiekimo sistemą, o kitas – sienų apšiltinimą, šildymo išlaidos (ir tuo pačiu vienam kvadratiniam metrui sunaudojamos elektros kilovatvalandės) gali skirtis net 60 procentų.



Žemas energijos efektyvumas

Pastatų renovacija – ne vien gamtosaugos klausimas, bet ir tiesioginė investicija į savo būstą. Jei atbaido reikalingos investicijos, turėkime omenyje, jog su laiku jos atsipirks šildymo sezono metu. O senos statybos nerenovuoti pastatai kintant nekilnojamojo turto rinkai taps vis mažiau paklausūs, taip galiausiai praras vertę, o išlaikymo sąnaudos bus didesnės.

- +


Aukštesnė energinė pastatų klasė

Didžioji dalis šilumos namus palieka per duris bei langus. Laimei, šiandien aukštesniam A+ klasės pastato efektyvumui keliami sandarumo, energijos sąnaudų, šiluminės varžos ir efektyvesnės inžinerinės sistemos reikalavimai nesunkiai įgyvendinami.



Aukštesnė energinė pastatų klasė

Nuo 2018-ųjų sausio 1-osios visi naujai statomi statiniai Lietuvoje privalo būti bent A+ naudingumo klasės. Nuo 2021-ųjų kiekvienas naujas pastatas turės būti A++ klasės. Rinktis energijos taupymą šiandien – tai žengti tų pokyčių priešakyje.

- +


Šaldytuvas

Modernių namų virtuvė tiesiog neįsivaizduojama be šaldytuvo. Tačiau jis – vienas tų prietaisų, kurie energiją naudoja net tuomet, kai mūsų nėra. Šaldytuvas išnaudoja maždaug 20 proc. visos moderniems namams tenkančios elektros energijos.



Šaldytuvas

Pasirinkus daugelyje šiuolaikinių šaldytuvų esantį „žaliąjį“ režimą (specialius nustatymus, sukurtus būtent tam, kad elektros būtų sunaudojama kuo mažiau) energijos sąnaudas galima sumažinti kone perpus. Pasidomėkite šaldytuvo „energijos reitingu“ – kuo mažiau žvaigždučių, tuo daugiau energijos jis kasdien naudos. Rinkdamiesi mažesnį šaldytuvą, taip pat sutaupote elektros energijos.

- +


Lemputės

Neišjungdami šviesos ten, kur ji visai nereikalinga, mes taip pat prisidedame prie taršos. Tradicinėse lemputėse tik apie 10 proc. elektros naudojama šviesai – likusi dalis lemputę šildo, bet praktinės naudos neturi. Vien JAV pakeitus šias lemputes šviesodiodinėmis per metus būtų sutaupoma tiek taršos, kiek sukuria atominė jėgainė.



Lemputės

Galima ne tik išjungti šviesą, kai ji nereikalinga, bet ir pakeisti lemputes į gerokai taupesnes. 12 V šviesos diodų lemputė naudoja apie 75–80 proc. mažiau elektros energijos nei tradicinė 60 V lemputė, o jos naudojimo laikas gali būti iki 25 kartų ilgesnis.

- +


Skalbinių džiovyklė ir skalbimo mašina

JAV tyrimas išaiškino, jog šaldytuvų bei kitų įrenginių elektros sunaudojimo statistika keičiasi į gera, tačiau skalbinių džiovyklės išlieka tokios pat neefektyvios. Virtuvėje ar vonioje daugumoje namų randame ir skalbimo mašiną, ir džiovyklę.



Skalbinių džiovyklė ir skalbimo mašina

Džiovyklių darbą atstoti gali ir įprastas skalbinių išdžiaustymas ant virvės. Pasirinkime neteršti gamtos visiškai be reikalo. Skalbdami 60 °C temperatūroje ir naudodamiesi džiovykle, esame atsakingi už 3,3 kg CO2 ekvivalento per kiekvieną skalbimą. Jei skalbiame 30 °C temperatūroje ir paskui drabužius išdžiaustome, šis skaičius sumažėja iki 0,6 kg.

- +


Oro kondicionierius ir termostatas

Dažnai žmonės mechaniškai reguliuoja namų temperatūrą, o tai sukuria energiją švaistančias situacijas. Pavyzdžiui, šaltomis dienomis, nereguliuojama šildymo sistema perkaitina namus ir gyventojai priversti atsidaryti langus ir įsileisti gryno oro. Tokiu būdu didelis kiekis būsto šildymui ar vėsinimui skirtos energijos neefektyviai iššvaistoma. Išmaniųjų namų termostatas reguliuoja namų temperatūrą, prisitaikydamas prie paros meto, žmonių buvimo patalpoje, lauko temperatūros be žmogaus įsikišimo ir užtikrina efektyvų energijos vartojimą. Tuo tarpu, JAV net apie 6 proc. visų elektros sąnaudų sunaudojamos oro kondicionierių.



Oro kondicionierius ir termostatas

Namų temperatūrą valdantys automatiniai termostatai leidžia nustatyti veikimo valandas bei reikalingas temperatūras – kam eikvoti energiją ir pinigus tuomet, kai nė vieno iš gyventojų namuose nėra? Jei pasaulinė temperatūra toliau kils, ateis vasaros, kai nebegalėsime namuose išjungti kondicionieriaus, nes bus nepakeliamai karšta. Tačiau kol kas ta diena neatėjo ir kondicionieriai yra prabanga, kurią galime sau leisti. Tiesa, tikimasi, kad iki tada plačiojoje apyvartoje jau bus naujesni modeliai, naudojantys itin mažai energijos.

- +


Išmanieji elektros ilgintuvai

Kai paliekame tuščius namus, jie niekada nenustoja veikti. Pagal kai kuriuos tyrimus net iki 75 proc. namuose išnaudojamos elektros energijos – dėl prietaisų, kurie tuo metu nėra aktyvūs. Mikrobangų krosnelė, televizorius ar grotuvas energiją naudoja net išjungti, o kartais skirtumas tarp įjungto ir išjungto prietaiso elektros naudojimų yra minimalus.



Išmanieji elektros ilgintuvai

Pažvelkime, kaip paprasta tai pakeisti. Išmanieji ilgintuvai tiesiog atjungia prietaisą nuo elektros tiekimo. Vartotojas nejaučia jokio skirtumo, o energijos sunaudojimas (taip pat ir išlaidos) gali sumažėti net triskart.

Ar tikrai norite išeiti?


Pasilikti Išeiti